Фінансовий стан держави – все добре, але це не точно

За даними Державної казначейської служби України (ДКСУ) доходи Державного бюджету за чотири місяці 2019 року зросли на 18,2% до 322,6 млрд. гривень.  Вони становили 95,7% від запланованого обсягу.

Доходи загального фонду Держбюджету зросли на 13,4% до 282,3 млрд. гривень завдяки таким факторам:

  • вищі доходи від ПДФО на 22,8% завдяки зростанню середньої заробітної плати;
  • більші доходи від податку на прибуток підприємств на 2,2%;
  • надходження від рентної плати за користування надрами вищі на 64,5% за рахунок більшого видобування природного газу;
  • надходження від акцизу з вироблених в Україні тютюнових виробів на 5,8% через підвищення ставок.

Водночас доходи загального фонду Держбюджету були недовиконані – вони становили 93,2% від розпису на цей період.  Серед причин недовиконання:

  • менше сальдо доходів від ПДВ;
  • міцніший курс гривні до долара США;
  • нижчі за очікувані обсяги імпорту.

Недовиконання по доходах може бути компенсоване (але це знову ж таки не точно) вищими за планові надходження від прибутку НБУ.

Дефіцит Державного бюджету становив 0,9 млрд. гривень при затвердженому річному показнику у сумі 90,0 млрд грн. Дефіцит було профінансовано за рахунок державних запозичень.

Надходження від приватизації становили 190,7 млн. гривень.

Державні запозичення за січень-квітень 2019 року склали близько 158,5 млрд. гривень або 98,9% від уточненого розпису на цей період.

Всього від розміщення ОВДП(Облігації внутрішньої державної позики України) на фінансування Державного бюджету залучено 132,2 млрд. гривень (зокрема в гривні – 91,0 млрд. гривень, в доларах США – 1,5 млрд. доларів США та в євро – 38,7 млн.).

Із зовнішніх джерел за січень-квітень 2019 року залучено 26,4 млрд. гривень шляхом отримання другого траншу кредиту під гарантію Світового банку в обсязі 529 млн. євро та дорозміщення ОЗДП 2018 року на номінальну суму 350 млн. доларів США. При цьому, платежі з погашення державного боргу за січень-квітень склали близько 126,9 млрд. гривень або 98,1% від уточненого плану на цей період.  Видатки з обслуговування державного боргу за цей період склали близько 39,0 млрд. гривень або 99,9% від уточненого плану.

Станом на 2 травня сума коштів на Єдиному казначейському рахунку становила 36,85 млрд. гривень, а також додатково на валютних рахунках ДКСУ в гривневому еквіваленті 53,8 млрд. гривень.

Таким чином, ясно що нічого не ясно. Людськими словами це все значить, що в нас є певний поступ в економічному розвитку країни, але враховуючи залежність від зовнішніх ринків та сезонність гривні – без підтримки кредиторів нам не обійтися, тому не спішіть сварити МВФ та Світовий банк. Принаймні, до тих пір поки Київ не став схожий на Берлін і поляки не почали їздити до нас на заробітки.