Невже на Сумщині борщ стане недоступним делікатесом?

Ціна на столовий буряк – одну зі складових борщу, який вважається головною національною стравою,  на сумських ринках досягла рекордних 7-8 гривень за кілограм.

Для Сумської області, яка завжди була серед лідерів у вирощуванні цукрового та столового буряку, нині бурячні поля – швидше виключення із правил, розповідають аграрії Сумського району.

Мало хто з них, кажуть, візьме на себе відповідальність вирощувати саме цей овоч. Усе через відсутність ринків збуту. Мали свої плантації елітних сортів столового буряку і в Інституті сільського господарства Північного сходу НААН. І коли ще 10 років тому вирощували 300 тонн, то нині – лише 30.

“Частину цієї продукції ми продали восени, але навіть із 30-ти тонн не все вдалося продати. А тепер навесні вже не знаємо, куди буряк дівати.  все одно кілька тонн залишилося й на весну. І ясно, що весною вже не знаєш, куди їх дівати” – скаржиться Леонід Музика, кандидат сільськогосподарських наук Інституту сільського господарства Північного сходу НААН.

Спеціаліст із овочівництва розповідає, що значні об’єми столового буряка та інших овочів продавали замовникам на південь України, а також у Донецьку та Луганську області.

Тепер же ці ринки збуту закриті. Тому довелося відмовитися від великих об’ємів виробництва, а вирощують лише стільки, скільки гарантовано продадуть за осінній період, адже сам процес вирощування овочів досить затратний. Та й спеціалізованих овочесховищ для продукції немає.

Виводити нові сорти насіння теж стало нерентабельно для сумських селекціонерів, адже їхня продукція не користується попитом. Підприємців, котрі б спеціалізувалися виключно на столовому буряку, на Сумщині немає. Якщо й сіють, то це невеличкі грядки на кілька соток.

Прогнозують, якщо так і далі піде, то в Україні взагалі всі овочі будуть делікатесами. Вихіж аграрії Сумщини вбачають у  налагодженні системи державних замовлень.

борщ

Джерело: http://spec-kor.com.ua