Як глобальне потепління вплине на світову економіку?

Говорячи про кліматичні зміни, люди зазвичай звертають увагу на їх екологічні наслідки. Але американський журналіст Девід Уоллес-Уеллс у своїй книзі «Безлюдна Земля» стверджує, що рятувати треба не тільки білих ведмедів і коралові рифи, але і економіку.

Деякі екологи і політики вважають капіталізм головною загрозою клімату. Однак вірним є і зворотне: кліматичні зміни загрожують майбутньому капіталізму. Згідно з дослідженнями економістів, за глобальне потепління людству доведеться дорого заплатити.

Наприклад, фахівці з Стенфорду і Берклі розрахували, що в теплих країнах зростання температур на один градус за Цельсієм буде знижувати економічне зростання приблизно на один процентний пункт щорічно. До кінця століття рівень доходів на душу населення буде в середньому на 23% нижче, ніж міг би бути без урахування глобального потепління.

“Існує тривожна ймовірність, що в багатьох регіонах кліматичні зміни знищать саму можливість економічного зростання і навіть скоротять вже наявні показники”.

Хоча північні країни, наприклад, Канада, Росія і вся Скандинавія теоретично можуть виграти від потепління (хоча багато експертів в цьому сумніваються), головні економічні гравці – США і Китай – вже розташовані в досить теплому кліматі. Тут зростання температур може коштувати половини потенційного виробництва. Ближче до екватора ситуація буде ще гіршою. Наприклад, в Індії і Південно-Східної Азії зміни клімату зроблять бідними сотні мільйонів чоловік.

В цілому глобальне потепління може спровокувати скорочення всесвітнього виробництва більш ніж на 20% до 2100 року. Ймовірність цього на 51% вище, ніж якби клімат залишався стабільним. Якщо викиди парникових газів не скоротяться, існує 12-процентна ймовірність того, що ВВП на душу населення знизиться на 50% і нижче. Для порівняння, Велика депресія скоротила світовий ВВП приблизно на 15%, а фінансова криза 2008-2009 року – на 2%.

“Попередні кризи завжди закінчувалися новими фазами росту. Однак від наслідків кліматичних змін економіка може не оговтатися ніколи”.

Глобальне потепління вдарить по економіці безліччю різних способів. Зміни клімату здатні завдати серйозної шкодити сільському господарству та інфраструктурі, а зростання рівня моря знищить ринок нерухомості в прибережних містах. Інші ефекти не настільки очевидні. Наприклад, високі температури знизять продуктивність праці.

Представники великого бізнесу і багато політиків досі без великого ентузіазму говорять про заходи щодо боротьби з глобальним потеплінням, вважаючи їх надто дорогими і шкідливими для економіки. Дійсно, швидкий перехід на чисту енергію буде коштувати США 26 трлн. доларів. Однак бездіяльність обійдеться набагато дорожче – до 550 трлн. доларів до кінця століття.

Поки що складно сказати, чи зможе капіталізм сучасного типу пережити прийдешні потрясіння. Йому доведеться зіткнутися з двома тенденціями: глобальним економічним застоєм і зростанням нерівності між багатими і бідними. Останні постраждають від змін клімату найсильніше.

“Величезні розміри і міць ринків досі захищали капіталізм від будь-яких конкуруючих систем і спроб змін. Однак «Кліматична депресія», набагато важча, ніж Велика депресія, вона може змінити правила гри назавжди”.

Незважаючи на розвиток відновлюваної енергетики, концентрація парникових газів в атмосфері зростає. Якщо людство не вживатиме радикальних заходів, вже до середини наступного століття клімат стане таким спекотним, як за часів після вимирання динозаврів. В ту епоху в Арктиці росли пальми і жили крокодили.

Джерело: hightech.plus