ЗНО-2020: Готуватися за оновленим чи попереднім правописом?

Після ухвалення Кабінетом Міністрів України нової редакції Українського правопису громадськість розділилась на декілька таборів – одні вважали нові норми абсурдними, другі вбачали у такому кроці загрозу розколу, інші ж ревно наполягали на важливості цього рішення. Соціальні мережі вибухнули коментарями та обговореннями затвердженого правопису.

Попри активний інтерес до цієї теми, мабуть, найбільше стривожились батьки, викладачі та діти, які за декілька років завершують навчання. Чого їм чекати від завдань на ЗНО та за якими підручниками готуватися? Спробуємо розібратись.

 Тестування в аудиторії чи авдиторії? 

Вочевидь, за такий короткий проміжок часу мовознавці навряд устигнуть видати  посібники, укладені за новими правилами. Тож що робити, якщо майже десять років тебе вчили писати «пів’яблука» через апостроф, а тепер необхідно перевчитися на окреме написання?

Український центр оцінювання якості освіти заспокоює: укладання завдань для тестування з української мови відбуватиметься на базі правил Українського правопису, які не зазнали змін після ухвалення оновленої редакції мовних норм. Завдання з незмінними правилами чекають на учасників ЗНО ще принаймні п’ять років.

 Дивлюся на аркуш та й думку гадаю… 

Якщо у тестових завданнях усе більш-менш зрозуміло, то що буде з власним висловленням? Безперечно, найближчими роками будуть учасники ЗНО, які вже опанують й активно використовуватимуть норми нового правопису. Мова – це зброя, головне не поранити нею самого себе! Тож, чи не стане новий Український правопис на заваді майбутнім абітурієнтам у боротьбі за високі бали? Водночас, так само будуть учасники, які користуватимуться версією мовних норм, чинних у попередні роки. Що робити у цій ситуації, аби жоден українець не постраждав від використання або невикористання оновленої редакції правопису?

Український центр оцінювання якості освіти знайшов вихід. Представники відомства пояснюють, що боятися зовсім нічого. Ті учасники незалежного тестування, які користуватимуться новим правописом у своєму висловленні оцінюватимуться як правильні. Однак, написання слів згідно з попередніми нормами упродовж ще п’яти років також не вважатимуться помилковими.

Екзаменатори лише позначатимуть слова, що не відповідають чинному правопису, але до загального обліку, який впливатиме на сумарний бал роботи, його не вноситимуть.

 Чому саме так? 

Згідно з Наказом Міністерства освіти і науки України №1033, у якому низку установ зобов’язали провести ряд дій, спрямованих на сприяння запровадженню нового Українського правопису. Так, Інститут модернізації змісту освіти має укласти методичні посібники для застосування оновлених мовних норм вчителями та викладачами вишів, усі підрозділи Міністерства освіти і науки зобов’язані використовувати новий Український правопис у всій нормативно-правовій документації, а Український центр оцінювання якості освіти до 2024 року мусить укладати завдання на основі тих правил, які не зазнали змін.

Джерело: vseosvita.ua

Читайте також:

  1. 41 заклад освіти на Сумщині не отримуватиме субвенцію з державного бюджету, що змінилось?

  2. На базі школи №27 у Сумах планують побудувати укриття на 1000 осіб

  3. Шосткинські школярі продовжать навчання в укриттях або ж дистанційно

  4. «Швидкі побачення» зі спеціальностями: у СумДУ відбувся день відкритих дверей

  5. «Місто, яке має майбутнє»: у Сумах молодь навчатимуть амбасадорству

  6. Сумчанам з особливими освітніми потребами виділять 5,6 млн грн

  7. У Сумах розпочинають прийом заяв та документів для зарахування дітей до першого класу

  8. Ректор СумДУ у прямому ефірі відповість на запитання студентів та вислухає пропозиції щодо навчання

  9. “Змінюємо акценти, вчимо розвінчувати фейки, заохочуємо йти далі”: педагоги ліцею “Просперітас” про навчання в умовах війни

  10. Повітряні тривоги, парти в укриттях і віра в майбутнє: як долають воєнні виклики у ліцеї “Просперітас”