У Сумах завершилося розслідування трагічного випадку на будмайданчику

Недодержання вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки і експлуатації устаткування підвищеної небезпеки призвело до нещасного випадку у результаті якого при падінні стріли підіймального автокрану загинув робітник ТОВ «Сумська девелоперська компанія».

Нагадаємо, що відповідно до повідомлення про нещасний випадок, яке надійшло до Управління Держпраці у Сумській області, трагедія сталася 23 вересня 2019 року о 16.40  на одному із будівельних майданчиків у місті Суми. При виконанні вантажно-розвантажувальних робіт цегли, необхідної при будівництві багатоповерхового будинку, працівник перебував у зоні дії стріли автокрану, що належить підприємству. У результаті її падіння 44-річний чоловік отримав травму не сумісну із життям.

Комісія у рамках спеціального розслідування нещасного випадку на виробництві із смертельним наслідком провела огляд місця, де сталася трагедія, опитала свідків події, ознайомилась із документами та відомостями, наданими суб’єктом господарювання і Сумським відділом поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області. Комісія дійшла висновку, що трагедія на виробництві із підсобним робітником 3 розряду ТОВ «Сумська девелоперська компанія» сталася під час виконання загиблим дій в інтересах підприємства, де він працював, що не належать до його трудових (посадових) обов’язків. Отже, відповідно до підпункту 5 пункту 52 «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337, даний нещасний випадок визнається таким, що пов’язаний з виробництвом.

У ході спеціального розслідування встановлено, що до падіння стріли автокрану призвело висмикнення лівого стрілового канату крану із затискачів. Це сталося через перевищення ваги вантажу, що підіймався (відповідно до технічної характеристики, зазначеної у паспорті на автомобільний кран, при вильоті стріли 12,3 м максимальна вантажопідʹємність крану складає – 0,9 т, вага ж піддону з цеглою, яка підіймалася становить не менш ніж 1,8 т, що вдвічі більше ніж допустиме значення). До того ж, технічний огляд автомобільного крану, стріла якого впала, пройшов у період з 21 по 31 серпня 2019 року, він був визнаний технічно справним. Перед початком зміни, у день настання нещасного випадку, 23 вересня 2019 року машиніст крану у відповідності до вимог Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання провів технічний огляд автокрану та будь-яких несправностей у ньому не виявив.

Комісією встановлені особи, які допустили порушення вимог законодавства з охорони та гігієни праці, що сприяло настанню трагедії. Виконавець робіт ТОВ «Сумська девелоперська компанія», порушив Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, як особа відповідальна за безпечне проведення робіт, допустив перевищення граничної вантажопідйомності для різних положень машини, при виконанні робіт. Машиніст крану не подбав про безпеку підсобного робітника підприємства та не припинив виконання робіт. Власною безпекою знехтував і сам працівник, адже під час переміщення вантажу вантажопідіймальним краном перебував під вантажем чи у зоні його ймовірного падіння, що забороняється. Наряду з цим – неналежно організоване інженером з охорони праці проведення профілактичних заходів спрямованих на усунення небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві тощо.