Дифтерія, кір, грип, ГРВІ: якою є ситуація на Сумщині?

Дифтерія, кір, грип та ГРВІ. Яка ситуація з захворюваністю та наявністю вакцин від інфекційних захворювань на Сумщині? Та що варто знати населенню, перш ніж іти робити щеплення?

За останній тиждень по області зареєстрували близько 4,5 тисяч випадків ГРВІ. Більшість хворих – школярі. Вже є і випадки грипу.

«Першу хвилю ми очікуємо наприкінці грудня, другу – у кінці січня – на початку лютого», – говорить Ірина Троцька, заступниця головного лікаря обласної клінічної інфекційної лікарні.

Цьогоріч у регіоні циркулюють дві лінії грипу А. Особливо він небезпечний для маленьких діток, людей похилого віку і тих, хто має хронічні захворювання, говорить Ірина Троцька.

Інфекційні захворювання легше попередити, аніж лікувати, запевняють лікарі. Відтак закликають населення робити щеплення. На сьогодні в області наявні вакцини від 10 інфекційних захворювань.

«Вакцини достатньо, вона гарної якості і є в усіх лікувально-профілактичних закладах нашої області», запевняє Ольга Гапієнко, головна спеціалістка лікувально-профілактичного відділу управління охорони здоров’я Сумської ОДА.

Варто звернути увагу на те, що до щеплення живими вакцинами і низка протипоказань, говорить Ольга Гапієнко. це або наявне гостре захворювання з підвищенням високої температури, або загострення хронічного захворювання, судоми і наявність анафілактичного шоку від попереднього щеплення.

Не можна вакцинуватися і особам зі злоякісними новоутвореннями та хворим на СНІД.

Вже понад рік актуальною проблемою є і захворюваність на кір.

 «З початку року зареєстровано 255 випадків кору. Серед них 70% – це кір серед дорослих», – зазначає Ірина Троцька.

Проте завдяки достатньому рівню вакцинації наразі ситуація з захворюваністю на кір стабілізується, запевняють медики. А от на дифтерію останній рік українці хворіють більш масово. І це саме через низький рівень вакцинації.

«Дифтерію діагностували вже у 21 дорослої людини. Якщо порівняти з попередніми роками, раніше ми мали лише поодинокі випадки, починаючи з кінця 90-х років», каже Ірина Троцька.

Загрозу інфекційних захворювань несуть і несвіжі продукти. Особливо це простежується у період новорічних свят.

 «Новорічні свята – це для людей, але й для мікробів це теж будуть новорічні свята, бо вони будуть мати змогу розмножуватися в тих умовах, які ми будемо їм штучно створювати», – попереджає Ірина Троцька.

Відтак медики радять дотримуватись санітарних норм під час приготування страв та слідкувати з терміном їх придатності.

Детальніше – у сюжеті на СТС: