Науковці: сон – найкраща зброя проти інфекцій

Німецькі вчені пояснили, яке значення для підвищення опору інфекціям мають нічні процеси в організмі. Дослідження вчених були зосереджені саме на цінності сну, тому що цей аспект життя людини все частіше порушується на тлі змінного графіка роботи або хронічного стресу, який неминуче призводить до проблем з засинанням. Їх робота доводить, що нічний відпочинок стимулює імунітет, пише Нightech+ з посиланням на EurekAlert.

Вчені вивчали Т-клітини, які мають вирішальне значення для імунної відповіді організму, на ряд молекул, які могли пригнічувати активність імунних клітин в боротьбі з патогеном.

“Коли Т-клітини розпізнають інфікування, то вони активують інтегрини – «липкі» білки для прикріплення до зараженої клітини. Вченим вдалося з’ясувати, що заважало клітинам «включати» інтегрини”.

Були виділені гормон адреналін і молекули простагладину, які найменш активні у людини під час сну.

Команда порівняла поведінку Т-клітин у здорових людей в різний час. У першому випадку під час сну, в другому – добровольці не спали всю ніч. Дослідження показало, що Т-клітини у сплячих людей мали більш високі рівні активації інтегрину.

Вченим також вдалося довести, що позитивний ефект активації интегринів Т-клітинами був обумовлений зниженням активності рецепторів Gas, які зазвичай пригнічують імунну систему.

На зображенні показано, яким чином рецептори Gas впливають на Т-клітини: під час нічного сну (зліва), при відсутності сну (в центрі), при захворюванні на рак (праворуч).

«Сон може підвищити ефективність відповіді Т-клітин на патогени, що дуже важливо враховувати, особливо на тлі масових проблем з порушенням сну через роботу або психоемоційний стан», – говорить науковець Лучіана Бесєдовская.

Автори вважають, що відкриття стимулює розробку нових терапевтичних стратегій, які поліпшать здатність Т-клітин прикріплюватися до своїх мішеней для боротьби з різними захворюваннями. Зокрема, для імунотерапії раку, коли Т-клітини використовують для атаки на пухлину.

Нещодавно Канадські вчені підбили підсумки найбільшого дослідження з вивчення сну і підтвердили оптимальну тривалість нічного відпочинку для всіх людей. Важливо не тільки висипатися, але і не дуже довго спати: довгий сон, як і безсоння, погіршує здоров’я і негативно впливає на серцево-судинну систему.