Шкідливі звички й хвороби міняють структуру мозку

Вчені оцінили головні чинники ризику судинних змін – куріння, високий артеріальний тиск і діабет. З’ясувалося, що вони, крім іншого, впливають на відділи мозку, відповідальні за мислення.

У дослідженні взяли участь майже 10 тисяч добровольців від 44 до 79 років. Вчені оцінювали вплив головних судинних факторів ризику на структурні зміни мозку. Єдиний фактор, який не впливав на мозок, – високий рівень холестерину, пише EurekAlert.

До досліджуваних факторів ризику віднесли куріння, високі пульс і артеріальний тиск, діабет, ожиріння і холестерин. Всі вони пов’язані з порушенням кровопостачання мозку і призводять до аномальних змін, які спостерігаються, наприклад, при хворобі Альцгеймера.

Візуалізація мозку показала зниження кількості сірої речовини, а також менш здорові ділянки білої речовини в глибоких областях.
При цьому зміни були розподілені по мозку нерівномірно і більше торкнулися ті області, які асоційовані з деменцією.

Чим більше факторів ризику було у людини, тим гірше був стан її мозку, підкреслюють автори. Куріння, тиск і діабет найсильніше впливають на зміни у тканинах. Високі рівні холестерину не виявили аналогічних асоціацій.

Зв’язки були однаково сильні як у добровольців середнього віку, так і у літніх.

«Результати вказують на потенціал зміни способу життя для профілактики дегенерації мозку», – говорить автор дослідження Саймон Кокс.

У майбутніх дослідженнях команда перевірить вплив цих змін на когнітивні здібності у літніх людей. Автори сподіваються, що вони розкриють потенційний механізм впливу судинних факторів ризику на мислення.

Тим часом інша група вчених провела експерименти з мишами і вилікувала їх від симптомів хвороби Альцгеймера, включаючи проблеми з пам’яттю, за допомогою простої дієти. Профілактичний раціон підходить і людям.

Джерело: hightech.plus