Тестування на COVID-19: чи потрібне воно вам?

За даними ЦГЗ, станом на 22:00 5 квітня в Україні 1308 лабораторно підтверджених випадків COVID-19. Кількість хворих на коронавірусну інфекцію росте, а відповідно і кількість контактних осіб також зростає. Які види тестів на COVID-19 існують? Як дізнатися, чи вважаєтеся ви контактною особою? – рекомендації МОЗ України.

Існує два види тестів на коронавірус: експрес-тести та ПЛР-дослідження. Експрес-тести – це швидкі, дешеві тести, які можна масово використовувати. Знадобиться кров з пальця та близько 10-15 хвилин. ПЛР-тест (полімеразна ланцюгова реакція) – це найбільш достовірний метод встановлення діагнозу COVID-19. Тест дорогий і займає багато часу, тому його використовують тільки після отримання позитивного результату експрес-тесту. Для проведення ПЛР-тесту у пацієнта беруть мазок із задньої стінки глотки і відправляють до спеціальної лабораторії. Результат можна дізнатися не раніше наступного дня.

За власним бажанням пройти тест на COVID-19 не вийде. Призначити проведення тесту може сімейний лікар. Є ряд критеріїв, затверджених МОЗ, згідно з якими особа вважається контактною та потребує дослідження:

  • Особа проживає в одному домі з хворим на COVID-19.
  • Особа мала прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19.
  • Особа мала контакт зі слизовими виділеннями з дихальних шляхів хворого на COVID-19 та не використовувала засоби індивідуального захисту.
  • Особа контактувала із хворим на COVID-19 на відстані до 1 метру протягом 15 і більше хвилин та не використовувала засоби індивідуального захисту.
  • Особа перебувала у закритому середовищі із хворим на COVID-19 протягом 15 і більше хвилин на відстані менше 1 метру.
  • Медичний працівник або інша особа, який надає медичну допомогу або проводить догляд за хворим на COVID-19.
  • Працівники лабораторій, які обробляють зразки з дихальних шляхів, отримані від хворих на COVID-19.
  • Працівники патологоанатомічних/судово-медичних бюро/відділень, які брали участь у розтині тіла або взятті зразків для проведення ПЛР-дослідження хворого на COVID-19.
  • Контакт у літаку в межах 2 сидінь з хворими на COVID-19.
  • Члени екіпажу, які проводили обслуговування в салоні літака, де перебував хворий на COVID-19.

У всіх областях України створені мобільні бригади, які виїжджають на виклик до пацієнтів з підозрою на COVID-19 для забору зразків на проведення досліджень у лабораторії. Про випадки відмови від проведення дослідження на COVID-19, за наявності симптомів та підпадання під вищезгадані критерії, звертатися на гарячу лінію області.

Владислава Кріцька