Вчені придумали, як зробити таблетку від ожиріння

Масштабне дослідження вчених з Кембриджу виявило всі специфічні варіанти спадкової мінливості одного гену, відповідального за набір або втрату зайвої ваги. Один з наслідків – можливість створити в майбутньому «генетичну бомбу» для зниження ваги.

Уже кілька десятиліть вченим відомий ген MC4R і його роль в регулюванні апетиту і метаболізму. Його варіанти, які або відключають, або ослаблюють активність MC4R, неодноразово зафіксовані у людей, які страждають від надмірної ваги, розповідає New Atlas.

Кембриджські вчені вивчили дані приблизно півмільйона британців з різними мутаціями MC4R. І виявили 61 випадок спадкової мінливості цього гену, дев’ять з яких виявилися пов’язаними з підвищенням генетичної активності.

Приблизно у 6% суб’єктів був один з цих дев’яти варіантів, і ці люди демонстрували меншу схильність до ожиріння, діабету і захворювань коронарної артерії.

«Це дослідження доводить, що генетика грає важливу роль в причинах ожиріння – і в тому, чому деяким людям пощастило отримати ген, який захищає їх від зайвої ваги, – говорить Садаф Фарукі, один з учасників проекту. – Це не означає, що ми не можемо вплинути на свою вагу, стежачи за тим, що їмо. Але у одних людей шанси краще, ніж у інших».

В ході дослідів над тваринами дослідники помітили, що ці дев’ять варіантів мінливості переважно відсилають сигнали через білковий шлях бета-аррестін. Вчені припускають, що ця, досить специфічна активність може провокувати як зниження ожиріння, так і захист від небажаних побічних ефектів, які відбуваються в разі менш точкового впливу на MC4R.

Випробування препаратів, що стимулюють активність MC4R, показали змішані результати. Клінічні випробування агоністів цього гену, що змінюють його стан, було припинено після появи в учасників серйозних побічних ефектів. Однак розробка нових, більш перспективних агоністів MC4R дозволяє сподіватися на появу безпечних ліків від ожиріння.

Новий вид генної терапії справляється з генетичними дефектами в генах SIM1 і MC4R і не вимагає розрізати ДНК. Вона не редагує геном, а лише посилює активність копії гену. І показує відмінні результати.

Джерело: hightech.plus

Поділитися в соціальних мережах: