Вчені з’ясували, як спорт захищає від хвороби Альцгеймера

Науковці знайшли пояснення того, чому і як фізичні навантаження допомагають в профілактиці хвороби Альцгеймера. Причина в активності «спортивного» гормону, повідомляє Нightech+.

Фізична активність покращує пам’ять і знижує ризик нейродегенеративних захворювань, проте вчені до цих пір не могли простежити механізм цього взаємозв’язку. Кілька років тому був ідентифікований гормон ірісін, рівень якого підвищується в крові під час спортивних навантажень. Тоді дослідження показали, що ірісін грає роль в енергообміні, а нова робота вчених з Колумбійського університету (США) вказала на важливу функцію гормону для профілактики хвороби Альцгеймера.

Досліджуючи зразки тканин головного мозку, вчені виявили доказ цього взаємозв’язку.

“Виявилося, що ірісін присутній в гіпокампі. Якщо у людини розвивається хвороба Альцгеймера, то рівень гормону знижений.

Експерименти на мишах показали, що ірісін захищає синапси мозку і покращує пам’ять. Коли вчені «усунули» гормон від роботи, то нейронний зв’язок і пам’ять слабли. Зворотне підвищення його рівня вплинуло на обидва показники.

Результати були перевірені ще раз в дослідах з фізичною активністю мишей. Їм були введені токсичні бета-амілоїди, які зазвичай накопичуються в мозку на фоні нейродегенерації. Після цього мишей примушували плавати. Фізичні навантаження протягом п’яти тижнів запобігли подальшому погіршенню пам’яті, на відміну від другої групи гризунів, які вели малорухливий спосіб життя.

З іншого боку, якщо заблокувати дію ірісіну, то можна повністю «скасувати» переваги занять спортом. Ці висновки вчені також отримали в ході експериментів на мишах.

Зараз команда шукає з’єднання, які підвищують рівень гормону в мозку або зімітують його дію. Така терапія буде корисна для профілактики і лікування малорухомих або знерухомлених людей, впевнені автори.

Інша група дослідників з США нещодавно виявила нову можливу причину хвороби. Автори прийшли до висновку, що існують певні судинні порушення, які сприяють розвитку нейродегенерації мозку.