Чому переслідують Юрія Чмиря?

Вже більше місяця екс-губернатор Сумщини, а нині голова обласної організації партії «Відродження» та депутат облради Юрій Чмирь знаходиться під пильною увагою ЗМІ та прокуратури.

Резонансні обшуки і звинувачення колишнього керівника області не сходять з порядку денного багатьох сумських і всеукраїнських видань. З чим пов’язаний такий інтерес? Чому в процесі розслідування змінюються статті звинувачення і в чому конкретно сьогодні підозрюють екс-губернатора? Про це Ваш Шанс попросив розповісти самого Юрія Чмиря, який 27 липня перебував в Сумах. Якраз в цей день Зарічний райсуд розглядав клопотання прокуратури про обрання політику запобіжного заходу.

— Юрій Павлович, Вам вручили повідомлення про підозру. Відбулося перше засідання суду. Що просила прокуратура і яке рішення прийняв суд?

— Процедура вручення повідомлення про підозру була проведена з порушеннями, що нам вдалося довести. Справа в тому, що старший слідчий прокуратури вручила підозра слюсарю якогось ЖЕКу в Києві, до якого я не маю ніякого відношення. Той під відеозапис зобов’язався передати його мені. І це при тому, що він абсолютно мене не знає, так само як і я його. У підсумку це повідомлення мені особисто вручено не було. Так як я є депутатом облради, то вручити мені підозру, відповідно до закону, повинен був обласний прокурор, а не слідчий. Ми вимагаємо, щоб прокуратура діяла в рамках закону. Так що на сьогодні я не маю статусу підозрюваного. Про яку міру запобіжного заходу може йти мова? Слідчий просила обрати мені запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання, за яким я протягом двох місяців не повинен залишати межі Києва, здати на зберігання дійсні закордонні паспорти, утримуватися від спілкування зі свідками, що, на думку прокуратури, дозволить уникнути ризиків у проведенні досудового розслідування. Поки що всі звинувачення будуються на припущеннях, тому немає ніяких підстав обмежувати мене в пересуванні. Тим більше, що депутатський округ, за яким я закріплений, знаходиться в Сумах і Сумському районі, а моє місце роботи — в Шостці. Суд, прийнявши до уваги всі наші доводи, відмовив у задоволенні клопотання прокуратури, як необґрунтованого. Ця постанова суду оскарженню не підлягає.

— Як відомо з офіційних джерел, щодо Вас здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні від 7 червня за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.212 КК України (ухилення від сплати податків). Тепер же, виходячи з підписаної підозри, пред’являються звинувачення по ст.357 (умисне приховування офіційного документа), ч.ч. 1, 4 ст.358 (підробка та використання завідомо підробленого документа) і ст.366-1 (декларування недостовірної інформації). Так у чому Вас все-таки звинувачують?

— 22 червня рано вранці в квартирі моєї сім’ї почалися обшуки. Мені було пред’явлено рішення Роменського райсуду, згідно з яким я нібито ухиляюся від сплати податків в особливо великих розмірах. На моє запитання: «Які ж мені пред’являються звинувачення в несплаті податків?» — ніхто нічого не зміг пояснити. Мовляв, ви проходите як свідок у процесі. Незважаючи на те що мені сьогодні як і раніше ставиться стаття про ухилення від сплати податків, слідство так і не може вказати, хто ж їх повинен був сплачувати. І про яку суму йдеться. Якщо це стосується мене, то починаючи з 2010 року, ставши главою Сумської ОДА, я щорічно подавав декларацію про сплату податків. Вся інформація є у державній фіскальної служби Шостки — за місцем моєї реєстрації. Найбільша сума доходів — за 2013 рік, коли мною був проданий кондитерський бізнес — акції кондитерської фабрики «Росмен». Цей бізнес був високорентабельним. Шоколадна продукція продавалася по всій Україні, в т.ч. за кордоном — в Польщі, Німеччині, Бельгії. У 2008 році наша фабрика навіть отримала Гран-прі за «Кращі вироби з білого шоколаду». Якщо взяти декларації за всі 7 років, то з них чітко видно — з усіх доходів моєї сім’ї (будь то зарплата, продаж акцій або банківські відсотки) податки були сплачені! Все зафіксовано в деклараціях! Але дуже дивно, що правоохоронні органи навіть не намагаються проаналізувати ці цифри. Нинішні доходи моєї родини повністю покривають всі витрати! Хоч ці суми чималі, але нам приховувати нічого — вони зароблені чесно! І в е-декларації за 2016 рік це видно по кількості готівки і майна. Наша сім’я законослухняно сплачує всі податки, не приховуючи, показує свій дохід і його джерела. У декларацію я вніс всі, вважаючи, що ми дійсно йдемо в Європу. Я навіть припустити не міг, що за мою чесність мене ще будуть переслідувати! Я — людина не бідна, займався серйозним бізнесом ще до приходу в політику і ніколи цього не приховував. З загального трудового стажу (а це вже 25 років!) тільки чотири роки я був на державній службі. Завжди відкрито говорив, що у мене є кондитерський бізнес, на паях володію комбінатом хлібопродуктів тощо. Сьогодні я займаюся бізнесом в будівельному і аграрному секторі. Тільки в цьому році у мене було більше десяти робочих відряджень до Німеччини, Нідерландів, Польщі, Угорщини, Болгарії, Франції з метою налагодження партнерських відносин, розширення ринку збуту і залучення капіталовкладень. Ми з дружиною живемо за рахунок бізнесу. Завдяки заробленим грошам, я, будучи губернатором, фінансував багато соціальних проектів в Сумській області. Наприклад, допомагав лікарням, підтримував інвалідів, сприяв проведенню фестивалів, популяризував молодіжні проекти, КВН, ініціював велику кількість спортивних заходів тощо.

— Давайте зупинимося на останніх звинуваченнях. Що це за історії з підробленим паспортом і декларуванням недостовірної інформації, що стосується неврахованої готівки і квартир доньки?

— Коли не виходить відпрацювати одну версію — придумують іншу, як, наприклад, з тим же паспортом. Дійсно, в 2015 році я загубив паспорт, написав заяву на отримання нового документа. На 10 днів, поки його будуть оформляти, мені видали тимчасовий паспорт. По суті, папір. Це чомусь і стало приводом для чергових спекуляцій: з’явилося припущення про використання мною втраченого паспорта для здійснення «юридично значущих нотаріальних дій». Але ніякого підтвердження таких припущень у слідства немає! За час користування дублікатом я оформив єдину довіреність на свого помічника — в разі моєї відсутності збирати платіжки за компослуги і представляти інтереси в Шостці і Сумах. Ніяких інших нотаріальних дій з тимчасовим документом не проводилося! Цікаво — який же документ я підробив? Свій власний паспорт? Погодьтеся, абсурдна логіка! Звинувачення просто притягнуті за вуха!

Що ж стосується моєї доньки, то їй вже 20 років. Вона досить доросла і незалежна людина. У 2014 році стала студенткою київського вузу, як і раніше вчиться і живе в столиці. Я як батько вітаю, що вона як особистість розвивається і самостійно йде по життю. Так, у неї є в Києві власне житло. Спочатку в обвинуваченні називали 12 квартир, тепер говорять про дев’яти. Мені про це нічого не відомо. Чому я не вніс майно дочки в декларацію? Вона живе окремо, і ми з нею не пов’язані спільним побутом. Вона в Києві, я ж працюю директором з економіки на Шосткинському підприємстві «Хемикал Інвест Лімітед», яке займається виготовленням будівельних інструментів і матеріалів. Перебуваю постійно у відрядженнях, займаюся залученням інвестицій, які в кінцевому підсумку зайдуть на Сумщину. Практично завжди на колесах. Крім закордонних відряджень, часто буваю в Кропивницькому, Одесі, Дніпрі, Луцьку, Києві, Рівному, Сумах, які мають з нами спільний бізнес. Зупиняюся в цих містах, в тому числі — і в Києві, де у мене є квартира. Спілкуюся з донькою, у якої своє особисте життя і також є свій бізнес.

— А що з доларами? Виходячи з е-декларації, у вашої дружини в банківській сейфовій скриньці зберігаються 572 тис., а в результаті обшуку прокуратура нарахувала цілий 1 млн. 180 тис. Звідки взялися ще 600 тис. доларів?

— Тут все просто — це гроші мого близького знайомого, у якого є довіреність на одну з комірок, відкритих на моє ім’я. Він там зберігав свою готівку. Чесно, я навіть не знав, скільки там грошей. Цілий рік людина за дорученням користувався осередком, маючи до неї доступ. У чому тут злочин? В одній комірці були наші гроші, у другій — нашого знайомого, причому вони були відображені в його декларації. Ця людина вже написав скаргу в прокуратуру про повернення своїх коштів. А їх приписують мені, звинувачуючи мене в декларуванні недостовірної інформації.

Сьогодні прокуратура, чи не допитавши мене як свідка, не перевіривши походження коштів, образно висловлюючись, біжить попереду паровоза, висуваючи різного роду безглузді звинувачення. Хіба це не схоже на замовлення? Для мене очевидно, що дана команда і йде її безглузде виконання. У наявності — повний юридичний нігілізм, при якому порушуються очевидні юридичні норми і процедури. Усе спрямовано на те, щоб підірвати мою репутацію і дискредитувати мене і як політика, і як бізнесмена.

— Ви вважаєте, що звинувачення проти вас — показова політична розправа?

— Тиск на політиків від партії «Відродження», які мають підтримку серед звичайних людей, виступають проти псевдореформ (медицини, продажу земель, збільшення пенсійного віку та ін.), Спостерігається і в інших регіонах. Коли я очолював Сумську ОДА, було побудовано багато об’єктів соціального призначення і відкрито чимало підприємств. Нам вдалося залучити до Сумської області величезні суми інвестицій. На мою думку, нинішній владі далеко до наших результатів. І народ це бачить. Можливо, саме тому мене намагаються дискредитувати як політика. І для цього вибираються далеко не джентльменські методи. Тому я і вимагаю, щоб процес допитів, свідчень і надання документів проходив об’єктивно, а не будувався на голослівних звинуваченнях!

comments powered by HyperComments

Поділитися в соціальних мережах: