Лісівники Сумщини на варті пожежної безпеки

Комусь відпочинок, а комусь – напружена робота. На Сумщині лісівники готуються до чергувань у посиленому режимі через масові гуляння.

Підприємства Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства відповідають за збереження майже 300 тисяч гектарів лісу. Це 60% всіх лісових масивів області. Лісівники постійно мають пильнувати за порядком у лісі. Особливо сонячної пори, коли небезпека виникнення лісових пожеж збільшується в рази.

Щоб вогонь не поширювався на випадок загоряння, квартальні межі розподіляють мінералізовані смуги. Також на в’їзді до лісу можна побачити відповідні шлагбауми. Вони застерігають людей від необачного поводження на природі, а у період підвищеної пожежонебезпеки, взагалі перекривають в’їзд до лісу.

2 - копия

До того як у лісгоспі з’явилися камери відеоспостереження, пожежі виявляли за допомогою вишки. На висоті 36 метрів лісничі близько доби спостерігали за лісовим масивом.

З усіх боків лісові простори. З вишки видно і сусідні села, і церкви, і навіть, як у іншому районі випалюють траву. Видно приблизно 10 кілометрів у кожен бік. Лісівники кажуть, робота вимагає концентрації та уваги. На питання, що частіше стає причиною лісових пожеж, майстер лісу однозначний: найбільше пожеж виникає через людський фактор.

«Відпочиваючі іноді залишають незатушені костри, або кидають недопалки у траву. Люди ставляться не відповідально до лісових пожеж. Ніхто не думає про наслідки та як потім з ними боротися», — коментує майстер лісу Новомутинського лісництва ДП «Конотопський лісгосп» Віктор Голуб.

3 - копия

Раніше лісівники кожного дня мали з вишки спостерігати задимлення. Тепер їх робота стала простішою. На вишці встановили відеокамеру, яка допомагає лісівникам спостерігати за лісами. Вона більш точно виявляє місцезнаходження пожежі.

4 - копия

В арсеналі «Конотопського лісгоспу» три вишки з камерами. Кожна з них висотою майже 50 метрів. Обертаючись на 360 градусів камери подають інформацію до моніторів. Черговий оператор слідкує за лісовим масивом. Він може знайти місце пожежі з точністю до 100 метрів. Людське око на таке нездатне.

5 - копия

«Є програма яка ув’язана з усіма трьома вишками. Коли ми бачимо дим на моніторі, вводимо градус у програму та визначаємо квартал пожежі на карті», — розповідає інженер з охорони захисту лісу ДП «Конотопський лісгосп» Олександр Томашевський.

Коли встановили місце пожежі, майстри лісу визначають, які дерева там ростуть: хвойні чи широколистні. Пояснюють це тим, що хвойний ліс більш уражений до пожеж. У «Конотопському лісгоспі» в основному ростуть сосни, тож тут існує небезпека загоряння. В арсеналі лісівників повний набір протипожежного приладдя. Є і лопати з сокирами, і необхідна техніка.

Та все ж, лісівники закликають: необхідно обережно ставитися до природи. Ліс завжди приваблює відочиваючих, але під час гулянь у лісі необхідно дотримуватися правил пожежної безпеки: не випалювати суху траву та не залишати вогонь після себе. Недопалок чи сірник може спричинити лихо загальнодержавного значення. Адже лісові пожежі — небезпечний катаклізм, що знищує не лише породи дерев, а й тварин, що живуть навкло.

Поділитися в соціальних мережах: