У Сумах показали мистецтво – крізь призму війни

Мистецтво, яке проросло крізь війну. До Сум привезли всеукраїнську виставку «Військово-польовий арт».

Експонатами стали артефакти із зони АТО. Гранатомети, гільзи від патронів, ящик для боєприпасів, військова амуніція – всі ці речі ще вчора дихали смертю, а вже сьогодні перетворилися на об’єкти мистецтва.

26

32

28

Це вже 26 виставка за 27 місяців роботи.

«Ініціатором цього проекту є Нацполіція України. Особливість його полягає в тому, що майстри інтерпретують військове спорядження, обладнання, зразки озброєння, які привезені з зони антитерористичної операції. Представлено більше 200 експонатів», — розповів директор Сумського обласного краєзнавчого музею Владислав Терентьєв.

19

Автор проекту зізнається: спочатку просто розмальовував артефакти з АТО, а вже потім зрозумів, що з цього можна зробити справжнє мистецтво.

«Я почав уже розуміти, що не тільки просто взяти розмалювати, щось показати. А от ідея така, щоб накласти прояви українського народно-ужиткового мистецтва на всі ці засоби, які ми бачимо. Далі підтягнулися майстри і не тільки, які ужитковим мистецтвом займаються, і члени спілки художників, і лауреати Шевченківської премії, і заслужені художники», — коментує автор та куратор проекту «Військово-польовий арт» Павло Ротар.

20

Об’єкти для майбутніх трансформацій, автор почав збирати ще навесні 2014 року, деякі з них вивозив із зони АТО особисто, тож чи не про кожен експонат має що сказати.

«Коли я взявся за гільзу, щоб її замотати, подивився всередину і я аж присів. Всередині цієї гільзи осиний сот. Оси знайшли собі прилисток. Це суть цієї виставки, щоб показати, що життя у нас сильніше за силу смерті», — говорить Павло Ротар.

21

Серед експонатів безліч оригінальних речей від дитячих іграшок, виготовлених зі зношеного камуфляжу,  до військового обмундирування, прикрашеного вишивкою. Для нашої області особливим експонатом стала ця каска. Майстриня із Сумщини прикрасила її кролевецьким рушником, для якого характерне поєднання білого і червоного кольорів.

«Ті предмети, зброя, які використовувались на війні, або знайдені там, на місці проведення бойових дій, потім перетворюється на щось мирне, на позитивне, говорить про те, що наші бійці вірять у перемогу і вірять у те, що настане мир», — говорить голова облдержадміністрації Микола Клочко.

22

«На прикладі цієї виставки, яка базується на військових снарядах, на військовій техніці, втілення мрії і дітей і майстрів декоративно-прикладного мистецтва, про те, щоб скоріше в нашій країні був мир і спокій. Щоб діти наші не лякалися цих всіх снарядів, патронів, а щоб колись це було як страшний сон», — зазначила начальник управління культури і туризму облдержадміністрації Олена Мельник.

23

Загалом експозиція військово-польової творчості нараховує понад 200 (двохсот) арт-об’єктів. Вони об’єднали близько 70 митців народно-ужиткового мистецтва із усієї України.

24

25

36

37

35

33

Побачити військово-польовий арт можна у стінах обласного краєзнавчого музею до 17 грудня. Після артефакти відправлять до Полтави.

Поділитися в соціальних мережах: