Батарейки, акумулятори, лампочки: як утилізувати небезпечні відходи?

Щороку зі сміттям у землю потрапляє близько 260 тонн сполук марганцю, півтонни ртуті і чверть тонни кадмію. Це небезпечно як для довкілля, так і для здоров’я людини. Здебільшого це відбувається тому, що більшість не знають, як правильно утилізувати сміття. Тому, ми вирішили пояснити вам, що таке небезпечні відходи, чим саме вони небезпечні та де у Сумах їх можна залишити для подальшого знешкодження.

Що таке небезпечні відходи?

Згідно з ЗУ «Про відходи», небезпечні відходи – це відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров’я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними.

Простими словами, вони можуть зашкодити здоров’ю людини та природі, якщо неправильно з ними поводитись. У домашньому вжитку є чимало небезпечних відходів, які викидають разом з побутовим сміттям.

Ці речі необхідно складати окремо від іншого сміття та віддавати на утилізацію спеціалізованим підприємствам, що мають ліцензію або викидати у спеціально визначених місцях.

Ртутьвмісні відходи: куди їх здавати?

Більшу загрозу для навколишнього середовища та людини становлять ртутьвмісні відходи (батарейки, акумулятори, термометри, люмінесцентні, енергозберігаючі, LED лампи).

Ртуть – це рідкий метал, який широко використовується в різних сферах, починаючи від медичної і до електротехнічної промисловості. Ця речовина випаровується при температурі 18°С, забруднює атмосферу, а якщо її вдихнути – залишається у організмі людини на все життя.

Випари ртуті небезпечні тим, що під час вдихання понад 80% речовини поглинається головним мозком, нирками та іншими внутрішніми органами. Це призводить до погіршення стану людини. А якщо відходи з ртуттю потраплять на смітник, вони через певні органічні процеси абсорбуються ґрунтом, забруднюють воду.

У більшості українських сімей вдома використовують ртутний градусник. Якщо він розбивається, ртуть збирають та викидають у смітник. Але так робити не можна!

У таких випадках слід звернутись до управління ДСНС. Рятувальники приїжджають на виклик, проводять демеркуризацію квартири (збір ртуті, обробка приміщення).

«Ми часто отримуємо виклики про допомогу з розбитим градусником. Наші працівники проводять демеркуризацію майже щодня, а то й кілька разів на день. Потім зібрану ртуть ми передаємо спеціальним підприємствам, які займаються її знешкодженням», – повідомляють у пресслужбі ДСНС у Сумській області.

Якщо у будинку розбилась люмінесцентна чи енергозберігаюча лампочка, рятувальники не можуть її забрати. Адже, відповідно до своїх повноважень, вони не мають права збирати, перевозити та зберігати ці відходи.

У Сумах ліцензію на утилізацію відходів, що містять ртуть, її сполуки має компанія ТОВ «Спецзахист». Вона розташована на вулиці Скрябіна, 38.

ТОВ “Спецзахист” має право збирати такі види небезпечних відходів:

  • відпрацьовані нафтопродукти, непридатні для використання за призначенням, в тому числі відпрацьовані моторні масла та їх суміші, відходи, забруднені нафтопродукти, промаслені пісок, папір, тирса, ґрунт, ганчір’я, відпрацьовані фільтри;
  • відходи, що містять як складові або забруднювачі ртуть, її сполуки, в тому числі відпрацьовані люмінесцентні лампи та прилади, що містять ртуть;
  • відпрацьовані батареї свинцевих акумуляторів;
  • відходи і брухт електричних та електронних вузлів, що містять компоненти такі, як акумуляторні батареї або інші батареї включені до жовтого переліку відходів, ртутні вмикачі, скло від електронно-променевих трубок або інше активоване скло;
  • відходи речовин або вироби, які містять, складаються або забруднені ПХБ;
  • відходи виробництва із застосуванням фармацевтичних препаратів.

Загалом компанія співпрацює з підприємствами Сумщини, проте можуть приймати відходи і у фізичних осіб. Директор ТОВ “Спецзахист” Сергій Комлик розповідає, що заплатити за утилізацію потрібно приблизно 15 гривень за 1 шт. – вартість залежить від ціни на ринку і може коливатись.

Якщо ви хочете здати багато батарейок, але не знаєте куди, – можете звернутись до організації “Батарейки, здавайтесь!“. Спільно з компанією-ліцензіатом «Екологічні інвестиції» вони оформили дозвіл на вивезення батарейок на завод GreenWEEE у Румунії.

 Із організацією “Батарейки, здавайтесь!” співпрацюють як великі мережеві підприємства, такі як “Епіцентр”, так і невеличкі компанії. Якщо ви зібрали багато батарейок і хочете здати на гарантовану переробку – телефонуйте за номером 099 311 67 96 та 097 168 55 76.

Як міська влада урегульовує питання утилізації небезпечних відходів?

У департаменті інфраструктури Сумської міської ради нам повідомили, що у 2018 році міська влада уклала договір з двома місцевими компаніями з вивозу сміття – ТОВ “Сервісресурс” та ТОВ “А-Муссон”. Згідно з ним, компанії протягом 2 років зобов’язані розмістити на сміттєвих майданчиках контейнери, куди б містяни могли приносити лампочки, батарейки та інші ртутьвмісні відходи.

По місту поки розташовано 41 місце збору – 6 від ТОВ “Сервісресурс” та 35 від ТОВ “А-Муссон”. Де вони розташовані, ви можете переглянути на карті. Це невеличкі контейнери жовтого або зеленого кольору, щоправда, кидати туди лише можна батарейки. Далі це сміття збирають та відвозять до компаній, які мають ліцензію на обробку та утилізацію небезпечних відходів.

Контейнер для використаних батарейок від ТОВ “Сервісресурс” по вул. Данила Галицького 39.

Контейнер для використаних батарейок від ТОВ “Сервісресурс” по вул. Кузнечна, 22

ТОВ “Сервісресурс” співпрацює з ТОВ “Науково-виробнича компанія Укрекопром”, яка розташована у Одеській області, а ТОВ “А-Муссон” віддає небезпечні відходи ТзОВ “ДСЛ-2010”, яка знаходиться у м. Києві. Обидві компанії мають ліцензію на перевезення, обробку та знешкодження такого виду відходів.

У відповіді на інформаційний запит компанія “А-Мусон” також повідомила, що нормативно-правові акти щодо перероблення батарейок та акамуляторів в Україні є застарілими.

“Вони фактично не поширюються на сферу поводження з усіма видами батарейок, акумуляторів. Хімічні джерела струму законодавцем виведені зі сфери регулювання Закону України “Про відходи”. У Верховній Раді зареєстровано проект ЗУ “Про батареї і акумулятори” від 30.10.2019. На даний час питання збирання та перероблення відпрацьованих батарейок в Україні залишається нерегульованим”, – написали ТОВ “А-Муссон”.

Існує відома приказка: “хочеш змінити світ – почни з себе”. Якщо ми відповідально будемо ставитись до того, що ми споживаємо і який екологічний слід залишаємо за собою, люди навколо теж почнуть змінюватись. У законах немає сенсу, якщо у реальному житті вони не працюють. А коли зміниться людська свідомість, тоді й удосконалиться законодавча база, знайдуть фінансування для переробних заводів, створять кращі умови для бізнесу і споживачів. Тож будьте свідомі, сортуйте правильно.

Марина Тищенко