Безвіз для сумчан: як оформити біометричний паспорт

576851

Незабаром число щасливих володарів біометричного закордонного паспорта подвоїться, а то і потроїться, пише Данкор.

Як відомо, 6 квітня Європарламент проголосував за безвіз для України. Але виїхати до ЄС без візи можливо лише за наявності біометричного паспорта (з чипом та відбитками пальців).

Нескладно спрогнозувати як поведуть себе сумчани.

За даними управління Державної міграційної служби в Сумській області, в січні-березні 2015 року на Сумщині було видано 5470 біометричних закордонних паспортів, в аналогічний період 2016 року – 6754, а в 2017-му -10800.

Як сумчани можуть підготуватись до безвізу?

По-перше, біометричний паспорт можна оформити будь-де. Тобто сумчани можуть звернутись не тільки у відділення Сумської області (список відділень є на сайті сумського управління), а й в Україні. Отже, зовсім не обов’язково штурмувати відділення на вул. Нижньохолодногорській.

Всі 20 підрозділів ДМС в Сумській області, де видають біометричні документи, працюють з вівторка по суботу. У робочий день прийом ведеться з 9.00 до 18.00, в суботу – з 9.00 до 16.45. У Сумах діє три підрозділи ДМС:

– Ковпаківського районного відділу (вул. Ніжнехолодногорская, 8, т . 77-02-12, 77-02-16);
– Зарічне районне відділення (вул. Білопільський шлях, 24, т. 61-51-02);
– Сумський районний сектор (вул. Ковальська, 2, т. 22-63-69).

По-друге, при зверненні треба обов’язково мати два документи: паспорт громадянина України та довідку про ідентифікаційний код. Фото робиться на місці.

Крім того, якщо є закордонний паспорт старого зразка, термін дії якого закінчився, його треба здати. А якщо 10 років, на які видавався документ, ще не минули, такий закордонний паспорт слід обов’язково взяти з собою, тому що його необхідно пред’явити. Надалі цим документом можна користуватися поряд з біометричним, тільки не в безвізовому режимі. Якщо в паспорті старого зразка відкрита віза, вона як і раніше буде служити підставою для в’їзду в шенгенську зону.

По-третє, для економії часу самостійно можна роздрукувати реквізити для оплати закордонного паспорта і прийти до відділення вже з квитанцією про оплату. Дані можна знайти на офіційному сайті ДМС України в розділі «Платіжні реквізити для оформлення паспорта для виїзду за кордон».

Ціна оформлення закордонного паспорта (і для дорослих, і для дітей) в термін до 20 робочих днів – 557,32 грн. Термінового, до семи робочих днів, – 810,32 грн.

Оформлення закордонного паспорта протягом трьох робочих днів можливо у випадках, передбачених ч.14 ст.22 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр …» на підставі документів, що підтверджують необхідність термінового виїзду, пов’язаного «з нагальною потребою в лікуванні від’їжджаючого, від’їздом особи , яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, що проживає за кордоном ».

Дитячий безвіз

При оформленні біометричного документа на дитину батьки (або опікуни) разом із заявою повинні подати свідоцтво про народження. Якщо дитині не виповнилося 12 років, його присутність необов’язкова. Батьки самі надають три фотографії: дві розміром 3,5 на 4,5 і одну – 10 на 15. Якщо дитині 12 років і більше, його треба привести з собою в міграційний центр, щоб сфотографувати на місці.

У разі коли один з батьків – громадянин іншої держави, додатково надається довідка, що підтверджує приналежність дитини до громадянства України (видається Державною міграційною службою).

Якщо дитині вже присвоєно ідентифікаційний код, довідку про це теж необхідно представити. Якщо немає, то спеціально для оформлення закордонного паспорта код не потрібно.

Черги

Зараз в сумських підрозділах ДМС обслуговують в порядку живої черги. Наприклад, через Зарічне і Ковпаківське районні відділення в день проходить по 30-40 чоловік. Як запевняють в управлінні ДМС в Сумській області, якщо людина приходить з повним комплектом документів, він подає заяву на оформлення біометричного закордонного паспорта за один день. Правда, нарікають, що до цього часу не вдалося ввести систему електронної черги, але рішення даного завдання залежить від Києва.

Для порівняння: на момент передачі повноважень від МВС в ДМС в Сумській області функціонувало всього чотири вузли прийому-видачі закордонних паспортів, сьогодні їх 20. І всі вони з програмним і технічним забезпеченням для оформлення біометричних документів (паспорта громадянина України у формі id-картки та паспорта громадянина України для виїзду за кордон). Так що проблем не повинно бути, вважають в управлінні ДМС в Сумській області.

Нагадаємо, видача біометричних паспортів в Україні почалася в січні 2015 року. Всього біометричних паспортів громадянина України для виїзду за кордон в Сумській області було видано 66 277, в Україні – більше 3 мільйонів. Якщо перші два роки можна було за бажанням отримати як біометричний закордонний паспорт, так і старого зразка, то в 2017 році все що видаються ДМС закордонного паспорта є біометричними.

Що треба мати для безвізової поїздки?

Для безвізової поїздки необхідно:
– біометричний паспорт для виїзду за кордон (без нього доведеться оформляти візу);
– поліс медичного страхування;
– підтвердження наявності коштів (зазвичай це доводять випискою з банківського рахунку або пред’явленням готівки в розрахунку 50 доларів на добу);
– документи про мету поїздки;
– поліс страхування цивільної відповідальності автовласника (в разі подорожі на автомобілі);
– підтвердження планів повернутися в Україну (зворотний квиток)

Безвізовий режим не дає права працювати в ЄС і не дає підстав для виїзду на постійне проживання. У цих двох випадках потрібна спеціальна віза.

В які країни можна буде поїхати без віз?

Безвіз надає право на перебування в ЄС протягом 90 днів у проміжку 180 днів. Простіше кажучи, українці мають право перебувати в країнах ЄС кожні півроку по 90 днів.

Дія безвізу розповсюджується на країни, які підписали Шенгенську угоду. Це 22 з 28 країн-членів ЄС. Але безвізовий режим не діятиме у Великій Британії та Ірландії.

Також матимемо право їздити до країн, які не є членами ЄС, але до угоди долучились. Це Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія. Також безвізовий режим розповсюджується на країни ЄС, які не входять у Шенгенську зону, але зобов’язалися підтримувати Шенгенське законодавство. Це Румунія, Болгарія, Хорватія.

Скоріш за все, так само буде й з Кіпром, але можливі нюанси через безпекову ситуацію та кризу з біженцями.

Коли реально запрацює безвіз

Важливо також не забувати, що голосування в Європарламенті – це не кінець процедури. Рішення мають схвалити Комітет постпредів ЄС і Рада Євросоюзу, потім його мають підписати та опублікувати.

Експерти говорять, що Рада ЄС не розглядатиме український безвіз аж до завершення президентських виборів у Франції. Їхній другий тур призначений на 7 травня. Тож реальні строки початку дії безвізу – початок літа.

На даний час подальший календар подій виглядає так. Комітет постійних представників країн-членів ЄС (він же COREPER) затвердить безвіз для України 26 квітня. Принайні так стверджує всюдисущий брюссельський кореспондент «Радіо Свобода» Рікард Йозвяк. Рада ЄС планує розглянути безвіз 11 травня.

Підписання рішення планується 15 травня, а публікація його в «Офіційному віснику ЄС» – 22 травня. Механізм повинен запрацювати на 21-й день після публікації, тобто 11 червня.