Через побиття вчителя українські педагоги починають масштабний протест

21 січня українські вчителі вимагали законодавчо захистити їх від побоїв та принижень – з таким відкритим закликом до Верховної Ради,  ГПУ та МВС звернулася столична профспілка освітян.

Подібне звернення адресувала міністру внутрішніх справ Арсену Авакову голова Міносвіти Лілія Гриневич. А на початку лютого вчителі планують провести масштабну акцію в Києві із вимогою захисту їхніх прав.

Педагогів об’єднав кричущий випадок, який стався в одному з київських ліцеїв: там батько учня побив викладача, який дозволив собі підвищити голос на хлопчика. Викладач фізкультури із важкими травмами опинився на лікарняному ліжку, а щодо агресивного батька порушено кримінальну справу.

Що сталося

Інцидент, про який тепер дискутує вся країна, стався 17 січня 2019 року в київському ліцеї №157 (Оболонський район столиці).

На уроці фізкультури в одному з четвертих класів викладач Ігор Матвієнко, який вів заняття, спробував “приструнити” 9-річного Романа – той поводився зухвало та не відреагував на серію зауважень вчителя. Зрештою, як розповів пізніше сам Матвієнко журналістам ТСН телеканалу 1+1, він не стримав емоцій та гримнув на учня. Хлопчик розплакався і пішов з уроку.

“Було так, що я на нього нагарчав – крикнув, взяв за руку, відвів до дверей”, – визнав Матвієнко. Однак уже незабаром після уроку викладач приніс вибачення Роману та розповів про те, що трапилося, його класному керівникові.

Хлопчик, у свою чергу, поскаржився батькам, і в той же день після занять до школи приїхав батько учня Володимир Доценко. Однак обговорити конфліктну ситуацію з викладачем фізкультури він не намагався, а відразу запропонував йому “поговорити” на вулиці.

“Він [батько хлопчика] не став розмовляти з учителем, почав з нецензурної лайки і почав штовхати його [викладача] до виходу”, – розповів журналістам Сергій Берендєєв, викладач права в ліцеї №157.

Цей момент у вестибюлі школи, як і подальші події, зафіксували камери спостереження.

Коли обидва чоловіки опинилися на вулиці, у дворі ліцею, Доценко без зайвих передмов почав жорстоко бити викладача – прямо на очах інших дітей (у школі саме закінчилися заняття).

“Він здоровий дядько, мене підняв, гупнув об спину – я втратив свідомість трошки, на деякий час, у мене збилося дихання”, – розповів ТСН уже в лікарні вчитель Ігор Матвієнко, чиї слова підтверджують оприлюднені відеозаписи.

Потім, за словами викладача, розлючений батько дістав з пакета спеціально принесену з собою пилку-ножівку.

“І каже мені: “Ти цією рукою чіпав мого Рому? Я тобі зараз її відріжу, давай сюди руку”. Я протягую йому руку – тоді він опустив пилку”, – розповів викладач.

Вже майже тиждень Матвієнко лежить у лікарні, куди його доправили з важкими ушкодженнями. Медики діагностували у викладача струс головного мозку, забої грудної клітини та легенів, надрив легені, пневмоторакс [скупчення повітря в плевральній порожнині, часто внаслідок травми], а також численні гематоми, у тому числі на обличчі.

Володимир Доценко, батько учня, затриманий – через кілька днів після події він сам з’явився в поліцію з адвокатом. Щодо нього порушили кримінальну справу за ч. 1 ст. 121 Кримінального кодексу України (нанесення умисних тяжких тілесних ушкоджень) – чоловікові загрожує 5-8 років в’язниці.

Як запобіжний захід суд обрав для Доценка нічний домашній арешт.

Що відомо про учасників конфлікту

Побитий учитель Ігор Матвієнко – спортсмен міжнародної категорії, володар чорного пояса з тхеквондо. Крім фізкультури, він також вів у ліцеї відповідну спортивну секцію.

У відповідь на запитання про те, чому Матвієнко не захистив себе, застосувавши на практиці знання бойових мистецтв, викладачі ліцею вказують на несподіваність агресії з боку батька, а також вірогідне небажання вчителя вирішувати конфлікт силою.

“Він [викладач] фізкультури не був налаштований на таку нервову розмову. Це було для нього повною несподіванкою, що видно на кадрах відеоспостереження”, – заявив в ефірі ТСН директор ліцею №157 Віктор Костенко.

Шкільний викладач Сергій Берендєєв, коментуючи незастосування сили учителем, вказав на безправ’я педагогів у подібних ситуаціях:

“У нас багато вчителів бояться на роботу прийти тепер і зробити якесь зауваження, тому що тебе звинуватять, що ти підвищив голос, і тебе стратять. Ми навпаки пишаємося викладачем [Ігорем Матвієнком], що він вів себе стримано і до останнього намагався заспокоїти цього батька”, – додав Берендєєв.

Про сім’ю учня відомо небагато. За словами викладачів ліцею, 4-класник Роман і раніше вирізнявся задерикуватістю ув спілкуванні з учителями та недисциплінованою поведінкою. У день інциденту він святкував свій день народження.

Однак Ольга Свердликова, мама школяра, звинувачує в конфлікті саме вчителя, а дії свого чоловіка називає “криком душі”.

“Це була чоловіча бійка між чоловіками, які не змогли знайти спільну мову, не змогли домовитися і зрозуміти, – заявила Свердликова. – У мого чоловіка був крик душі, бо підняли руку на нашу дитину”.

За її словами, викладач фізкультури “проявив силу” по відношенню до хлопчика перед усім класом, “до болю” схопив за плечі і “крикнув шалено” йому на вухо – “до такої міри, що у дитини було якийсь час закладено вухо” , запевняє мама учня.

При цьому Берендєєв зазначає, що Володимир Доценко діяв цілком свідомо. У подальшій розмові з вчителями школи він визнав, що приніс ножівку в той день навмисно. Крім того, педколективу ліцею стало відомо, що побиття викладача Доценко попросив зняти на відео ще одного батька з класу свого сина.

Згодом цей запис він нібито показав на домашньому святкуванні іменин сина.

Реакція педагогів

Міністерство освіти і науки та міністр Лілія Гриневич назвали подію в київському ліцеї “безпрецедентним проявом насильства”. 21 січня Міносвіти попросило голову МВС України Арсена Авакова взяти розслідування гучної справи під особистий контроль.

Безпека всіх учасників навчального процесу – вчителів, батьків і школярів – є обов’язковою передумовою успішного отримання освіти, йдеться у зверненні відомства до Авакова.

“Ця ситуація не має виправдання”, – додав перший заступник міністра Павло Хобзей.

Одночасно до Верховної Ради України звернулася Київська профспілка працівників освіти та науки (об’єднує понад 150 тис. фахівців галузі) – педагоги зажадали прийняти законодавчих актів, які б захистили вчителів.

Серед їхніх пропозицій – ввести штатні посади охоронців у школах і визнати булінгом не тільки знущання над учнями, а й жорстокі дії батьків щодо  вчителів.

Профспілка освітян також наполягає на тому, щоб батька, який побив вчителя у 157-му ліцеї, взяли під варту (замість нічного домашнього арешту), а ГПУ та МВС проконтролювали хід розслідування справи.

“Ми переконані, що такі жорстокі дії є наслідком поширеного серед учнів та їхніх батьків неприйняття фігури вчителя, падіння авторитету та престижності педагогічної професії, відчуття вседозволеності, низького рівня правосвідомості, кризи цінностей”, – підкреслюють автори звернення.

Крім того, у понеділок, 21 січня, своє відеозаяву оприлюднив весь педколектив ліцею №157. У ньому шкільні вчителі виступили на підтримку побитого викладача фізкультури Матвієнка. Вони також закликали керівників силових відомств України особисто простежити за розслідуванням його побиття, а Вищу раду юстиції – забезпечити відкриті судові засідання без тиску на процес.

Викладачі наполягають, що школа – “не місце для насильства”, а подібна поведінка батьків не має бути прикладом для дітей у вирішенні конфліктних ситуацій.

“Повторення таких випадків у майбутньому несе загрозу життю і здоров’ю не тільки педагогів, а й учнів і їхніх батьків”, – переконані вчителі столичного ліцею, який опинився в центрі скандалу.

Вони також нагадали про декілька нещодавніх випадків нападу на вчителів у Києві, Одесі та Полтаві.

“Всі ці жахливі події стали наслідком безправ’я вчителів і відсутності дієвого механізму захисту наших прав. Але сил мовчати більше немає. Досить! Прийшов час захистити вчителів”, – заявили педагоги ліцею №157.

Вони повідомили, що планували провести одноденний страйк у своєму закладі, проте вже отримали підтримку інших навчальних закладів столиці та спільно готуються провести масштабну акцію педагогів на підтримку своїх вимог.

Протест вчителів попередньо призначений на 4 лютого, повідомив на своїй сторінці Facebook викладач ліцею Сергій Берендєєв, а 23 січня в школі проведуть флешмоб на знак солідарності із побитим учителем. До акції закликали долучитися також інших вчителів з Києва та регіонів.

“Вперше на моїй пам’яті українські вчителі самоорганізувалися для проведення страйку”, – прокоментував ініціативу педагогів співзасновник освітніх курсів Prometheus Іван Примаченко.

“Якщо ми всі як один не станемо на захист безпеки українських вчителів, то можемо назавжди забути про якісну українську школу. Оскільки жодна психічно здорова людина не працюватиме в тому місці, де їй не можуть забезпечити базову фізичну безпеку”, – заявив він.

Джерело: nv.ua