Рух ЧЕСНО пропонує аналіз найрейтинговіших кандидатів на посаду Президента України. До цього списку потрапили 10 кандидатів: чинний Президент Петро Порошенко, екс-комік Володимир Зеленський, народні депутати Юлія ТимошенкоОлег ЛяшкоЮрій БойкоОлександр ВілкулЄвгеній Мураєв, Олександр Шевченко, мер Львова Андрій Садовий, екс-міністр оборони Анатолій Гриценко.

Унікальність виборів 2019 року полягає в тому, що вперше виборець має змогу ознайомитися з електронними деклараціями кандидатів і відкритими звітами політичних партій та побачити, наскільки їхні фінанси можуть вплинути на кампанію й на результати виборів.

Так, за підсумками 2017 року найзаможнішим кандидатом, з досить великим відривом, є чинний Президент Петро Порошенко. Він має близько 839 млн. гривень грошових активів і доходів. Уперше громадськість побачила декларацію Володимира Зеленського. У нього є 31,31 млн. гривень статків.

Найціннішими в електронних деклараціях є грошові активи й доходи кандидатів. Ці дані можуть сказати нам про фінансову спроможність претендентів на найвищу державну посаду та дати відповідь на питання щодо потенційного фінансування кандидатами своїх виборчих фондів і наявність у них грошей на заставу в розмірі 2,5 млн. гривень.

Петро Порошенко значно випереджає своїх рейтингових конкурентів. На другому місці зі значним відривом – Олександр Вілкул, нардеп від “Опозиційного блоку”. Усі кандидати зазначили в деклараціях достатньо статків, зокрема для застави в розмірі 2,5 млн. гривень.

У грошових активах зосереджена найбільша частина коштів – 1,20 млрд. гривень, сума доходів – лише 73,68 млн. гривень.

Для детальнішої картини організація відкинула екстремальну суму статків Петра Порошенка, а також Олександра Вілкула та Євгенія Мураєва. Найменш заможними виявилися такі кандидати, як Андрій Садовий та Анатолій Гриценко.

Якщо поглянути на структуру грошових активів, то побачимо, що значна частина кандидатів зберігає гроші готівкою. Так, Мураєв “кешем” задекларував близько 99 млн. гривень. Натомість Петро Порошенко тримає свої статки у власному банку – ПАТ “Міжнародний інвестиційний банк”.

Якщо вести мову суто про доходи, то на першому місці в цьому рейтингу перебуває лідер “Радикальної партії” Олег Ляшко – переважно через задекларовану ним відчужену нерухомість (15 млн. гривень).

Згідно із законодавством, після того, як кандидата оберуть на посаду Президента України, він не зможе керувати компаніями, якщо вони в нього є. Йому або їй доведеться передати їх в управління фізичним чи юридичним особам.

Якщо йдеться про нинішніх нардепів, які є кандидатами в Президенти, то вони і як народні депутати не мають права керувати власним бізнесом.

Загалом десятеро перелічених вище кандидатів задекларували 138 компаній, де вони є кінцевими бенефіціарами. Найбільше фірм має Петро Порошенко – 102, на другому місці – Володимир Зеленський, у якого 12 компаній.

З-поміж 10 кандидатів фірми поза межами України мають тільки Порошенко та Зеленський. У Зеленського є компанії на Кіпрі, Британських Віргінських Островах, в Італії та Белізі. У Петра Порошенка, крім України, є підприємства в таких країнах, як Казахстан, Кіпр, Гібралтар, Грузія, Польща, Британські Віргінські Острови, Литва, Російська Федерація, Білорусь, Нідерланди, Угорщина, Іспанія, Китай.

ТОВ “Кіноквартал”, що належить Володимиру Зеленському, 2017-го та 2018 року вигравало державні тендери на загальну суму 42,6 млн. гривень на виробництво відео, зокрема на створення “національного фільму патріотичного спрямування “Гуцульський вестерн”.

Переможцями тендерів стають і компанії, згадані в декларації Петра Порошенка, – на сьогодні загалом на 166 млн. гривень.

Джерело: chesno.org