Чи можливо українцям уникнути ризику безробіття?

Економіка України сильно постраждає через кризу, викликану наслідками коронавірусу. Перш за все тому, що немає можливості масштабних фінансових  вливань. Основне, що країна може зробити, – це пришвидшити час проходження кризи. Це означає, що економіка має бути більш мобільною.

Спеціалісти умовно розділяють ситуацію на дві кризи: короткостроковий економічний шок (спричинений карантином) та середньострокову світову фінансову та економічну кризу. Давайте розглянемо можливе вирішення  першої, а саме уникнення ризику безробіття.

Сьогодні існує велика вірогідність повторення практики прихованого безробіття, поширеної у дев’яностих. Це виглядало приблизно так: коли підприємство було на межі банкрутства, людей тримали у відпустках за свій рахунок, відправляли їх у простій, у якому записували борги по заробітній платі або ж взагалі її не виплачували.

Карантин спричинив економічну нестабільність багатьох підприємств, шо наштовхує працівників на вибір: залишатися у компанії без грошей, не маючи можливості отримувати допомогу по безробіттю від держави, або звільнитись і стати в чергу у центрі зайнятості, наражаючи себе на можливість захворіти на коронавірус серед натовпу. Підприємці у свою чергу теж не можуть вас звільнити, адже це вимагає часу і грошей, яких у підприємства немає.

Основною проблемою, яку оминають експерти, є тривалість карантину. Цей процес триває не кілька тижнів, а кілька місяців. Через це сотні тисяч українців ризикують втратити робочі місця або ж опинитися на межі банкрутства свого бізнесу.

Як приклад вдалого виходу з такої кризи можна назвати Китай.  Дані свідчать, що  без роботи залишилися 1,06% китайців із 442,47 млн зайнятого населення у період з січня по лютий 2020 року. За аналогічними підрахунками, із 12,5 млн працюючих українців втратити роботу ризикують 132 тисячі. Однак, не можна відкидати той факт, що економіка Китаю набагато потужніша за економіку України. Це означає, що наша країна не зможе так само ефективно впоратись із кризою

Олексій Дорогань, юрист-міжнародник, виконавчий директор BRDO, пропонує створити особливу процедуру, за якою роботодавець отримає право відправити працівників у простій у зв’язку з карантином (самоізоляцією) із одночасною подачею документів у Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щоб розраховувати на допомогу по безробіттю. Таким чином підприємства, що мусили законсервуватися через пандемію, не звільнятимуть працівників, вони у свою чергу будуть отримувати виплати від держави під час простою.

По закінченні карантину підприємства відновлять роботу, і працівники повернуться до виконання своїх обов’язків.

При цьому, у законі потрібно передбачити запобіжник, який унеможливить отримання виплат допомоги по безробіттю за цією процедурою ще раз на випадок звільнення.

Для допомоги людям, зайнятим у тіньовому сегменті, Олексій Дорогань розглядає варіант прямої адресної грошової допомоги. Але для цього потрібні гроші.

Для вирішення цієї фінансової проблеми він пропонує залучитися підтримкою МВФ, який у понеділок 16 березня заявив про готовність надати до 1 трильйона доларів США іншим країнам на подолання наслідків коронавірусу. Також експерт не виключає можливості залучення великого бізнесу.

Він додав, що експерти готові долучитися до розробки вказаного механізму, якщо урядовці поділятимуть викладену позицію.

Карина Панікар