Цикорій і зелені маршрути: чи стане Залізняк неймовірним селом?

Ми вже писали про це село під Сумами, яке увійшло до п’ятірки лідерів Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України». Серед понад ста населених пунктів третю позицію у рейтингу вибороли мешканці Залізняка завдяки своєму бізнес-плану розвитку села. Наші журналісти побували у Залізняку та дізналися, чим же заманюватимуть туристів.

Село Залізняк розташоване за 17 кілометрів від Сум і входить до Верхньосироватської ОТГ. Мальовнича природа – це не єдине, чим пишаються місцеві. Село має свою цікаву історію. Тут наприкінці XIX століття місцевий поміщик Борис Золотницький вирощував цикорій, який, на думку місцевих, був завезений з Естонії.

Втім місцеві про це пам’ятають і досі, адже рослиною усіяне чи не усе село.  І люди вирішили відновити вже відомий екобренд.

 «Ми не хочемо конкурувати з усім відомою, наприклад, львівською кавою, але ми хочемо заявити про те, що Сумщина – це також територія, де вирощувались цікаві культури», говорить авторка проекту Ірина Варламова.

Працювати над цим уже почали, першу золотницьку сотку висадили на місці, де раніше і був їхній маєток. А соткою назвали через те, що висадили 100 рослин. Селяни своїми силами доглядають за рослинами, потім, після переробки, із коріння робитимуть каву і частуватимуть нею усіх у місцевій бібліотеці.

Відновлення екобренду – це не єдине, за що село може стати неймовірним. Автори проекту під час його написання дотримались усіх головних умов конкурсу. А це не лише популяризація аграрної діяльності, а й збереження культурної спадщини.

 «Ми плануємо зробити у бібліотеці музейну кімнату, саме де буде там і цикорій, і вся історія Залізняка», – ділиться планами директорка КП «Публічна бібліотека Верхньосироватської ОТГ Юлія Єгорова.

Окрім цього, у селі планують створити історичний зелений маршрут для туристів. Він починатиметься саме з бібліотеки і проходитиме через усі найвизначніші пам’ятки та пейзажі населеного пункту.

Перший маршрут пройде Паліцинськими стежками серед дерев-довгожителів, другий буде цілком присвячений цикорію.

На одному із маршрутів, проходячи повз місцевий ставок, туристи дійдуть до колишньої школи, якою колись опікувався Віктор Золотницький – батько Бориса, який вирощував цикорій. Наразі будівля у занедбаному стані, втім вважається архітектурною пам’яткою. А самі місцеві обіцяють, що сприятимуть у розвитку маршрутів.

Перші екскурсії плануються вже на жовтень. А ось чи стане село неймовірним, дізнаємося 20 вересня. Саме тоді відбудеться фінал, де із п’ятірки кращих експерти оберуть переможця, який отримає 100 тисяч гривень на втілення свого проекту. У Залізняку на ці кошти хочуть закупити обладнання та інструменти для вирощування та переробки цикорію.

Поділитися в соціальних мережах: