Депутати Охтирської районної ради поскаржились українській владі на діяльність Охтирканафтогазу (+ФОТО)

Основним питанням порядку денного позачергової сесії Охтирської райради було розгляд негативного впливу на довкілля НГВУ «Охтирканафтогаз» та відсутність вільного доступу до інформації про стан забруднених територій.

Нагадаємо, лише протягом січня-лютого місяця поточного року на території сільської ради сталися три пориви. Внаслідок аварій, що викликані розгерметизацією трубопроводів, забруднюються землі, джерела води.

Фото Охтирська районна рада Сумської області.

Фото Охтирська районна рада Сумської області.

Районна комісія  питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (протокол засідання від 14.03.2017 року) визнала ситуацію із поривами нафти – надзвичайою. Згідно протоколів вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів проведено фонове вимірювання забруднення ґрунту та наявне перевищення шкідливих речовин в сотні разів.

“Але підприємство не тільки не здійснює повні заходи щодо їх ліквідацій, а й приховує інформацію щодо аварій”, – повідомив голова Охтирської районної ради Роман Бублик

Фото Охтирська районна рада Сумської області.

Фото Охтирська районна рада Сумської області.

Депутати Охтирської районної ради відкритим листом звернулись до української влади щодо вирішення цього питання.

Звернення депутатів Охтирської районної ради сьомого скликання до Президента України, Кабінету Міністрів України, керівництва ПАТ «Укрнафта» та народного депутата України Бухарєва В.В.

З 1961 року на території Охтирського району здійснює свою діяльність НГВУ «Охтирканафтогаз» ПАТ «Укрнафта». Дане підприємство забезпечує 53% видобутку нафти з конденсатом та 36% видобутку газу від загального видобутку по ПАТ “Укрнафта” і більше – 37% від видобутку нафти з конденсатом та 5% видобутку газу в цілому по Україні. При цьому за останні роки свого існування НГВУ «Охтирканафтогаз» забезпечуючи країну стратегічно важливою сировиною постійно забезпечує Охтирський район та її мешканців комплексом екологічних, соціальних та фінансових проблем.

Зберігаючи обсяги виробництва, підприємство з кожним роком зменшує витрати на відновлення обладнання. Експлуатація трубопроводів минулого століття, фізичний знос яких досягає подекуди 100%, призводить до постійних витоків нафтопродуктів. Внаслідок аварій, що викликані розгерметизацією трубопроводів, забруднюються землі, джерела води. Лише протягом січня-лютого місяця поточного року на території Охтирського району сталися три пориви. Як приклад, забруднені земельні ділянки загальною площею 9432,75 м2 на території Кардашівської сільської ради, орієнтовна сума завданої шкоди складає 265024,93 грн. При усуненні аварії та вивезенні забрудненого ґрунту була пошкоджена земельна ділянка під тимчасовою ґрунтовою дорогою площею 1710 м2 , сума завданих збитків склала 48044,61 грн.

Фактично, за результатами засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій площа забруднення і сума завданих збитків є значно більшими. Але факт даних аварій підприємство намагається приховати. В порушення чинного екологічного законодавства, забруднена земля з нафтою зберігається серед поля на невеликій земельній ділянці, яка знаходиться в оренді НГВУ «Охтирканафтогаз».

В порушення вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації» НГВУ «Охтирканафтогаз» на запит районної державної адміністрації та районної ради відмовляється надавати об’єктивну інформацію з питань, віднесених до відання органів місцевого самоврядування, органів державної влади на місцях, а саме дотриманням земельного і природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

Керівництво підприємства НГВУ «Охтирканафтогаз» особисто ігнорує засідання спеціалізованих комісій, направляючи кожен раз різних представників на рівні спеціаліста.

Масово порушуються вимоги Конституції України щодо права мешканців району на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Всі ці дії призвели до високої напруги серед жителів Охтирського району по відношенню до підприємства НГВУ «Охтирканафтогаз».

Враховуючи вищенаведене та з метою посилення дотримання вимог земельного та природоохоронного законодавства, недопущення негативного екологічного впливу на мешканців нафтовидобувних районів та сприяння їх розвитку, просимо:

– надати відповідні доручення (рекомендації) ПАТ «Укрнафта» в частині дотримання законодавства з питань співпраці з органами місцевого самоврядування, органами державної влади на місцях на територіях діяльності товариства з питань, віднесених до їх компетенції, інформування про очікувані зміни в структурі підприємств ПАТ «Укрнафта» (Качанівський ГПЗ, Охтирський УБР, НГВУ «Охтирканафтогаз»), про обов’язкове інформування уповноважених органів про аварійні ситуації, що можуть призвести та призводять до негативного впливу на довкілля та вирішенні проблем зносу обладнання, реконструкції діючих трубопроводів НГВУ «Охтирканафтогаз»;

– в підтримку рішення Сумської обласної ради від 24.02.2017 року «Про звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України про врегулювання питань діяльності ПАТ «Укрнафта» та внесення змін до чинного законодавства України», розглянути питання щодо набрання чинності змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату (пункт 3? частини першої статті 69) не з 1 січня 2018 року, а з 1 травня 2017 року.

Дякуємо за розуміння та сподіваємося на вирішення піднятих проблемних питань.

З повагою,
депутати Охтирської районної ради