Диверсія чи необачність? Розслідується інцидент у Конотопі

Нещодавно всю Сумщину, та навіть всю Україну сколихнула подія, що сталася у Конотопі під час міського концерту, присвяченого до Дня захисника України: на сцені під час виступу танцювального колективу показали відео із зображенням ватажків та символікою окупованих територій Донбасу. Коментарі усіх сторін, що мають відношення до ситуації, збирала наша Альона Щербакова.

Після інциденту з показом проросійського відео, заступник міського голови і директор будинку культури «Зоряний» написали заяву про звільнення.

«Це була необачність, людський фактор, – пояснює директор БК «Зоряний» Сергій Завалій. – Весь відеоряд, приготований раніше, перед концертом раптово «злетів», тож його нашвидкуруч завантажували з мережі Інтернет».

Сам танок ставили близько 1,5 роки тому під композицію «Кукушка», написану радянським рок-гуртом «Кіно». Вона звучала у виконанні російської співачки Поліни Гагаріної як пісня до українського фільму «Незламна», що вийшов у прокат у 2015 році. На екрані під час виконання танку мали б демонструватися і кадри з цієї ж стрічки, які є і офіційним кліпом до пісні. Та щось пішло не так, і на екран вивели аматорський кліп із зображенням бойовиків, що має назву «Битва за Донбас». Художній керівник Людмила Омельченко у цей час танцювала на сцені разом із колективом, тож про помилку з відео дізналася вже після виступу. Тож вона переконана, що це прикре й цілком випадкове непорозуміння.

А от учасники бойових дій на Сході, що були присутні у залі, геть шоковані тим, що відбувалося на сцені.

«Навіть не міг собі уявити, що таке може бути, але потім побачив, як люди почали виходити із зали», – каже голова ГО «Конотопська спілка учасників АТО» Сергій Сахно.

Зо два десятки військових покинули концерт під час демонстрації ролика із символікою окупованих територій Донбасу. Найважче це сприйняли ті хлопці, які були на сході із 2014 року, адже кадри на відео були відзняті саме тоді.

Один з них, колишній командир батальйону «Київ-2», нині – очільник Конотопської поліції Богдан Войцеховський ділиться емоціями – спочатку, каже, навіть роз’ярився, та вже за хвилину взяв себе в руки:«Я помітив одразу, тому що знаю, куди дивитися. Багато хто з людей спочатку взагалі нічого не зрозуміли. Навіть ті, хто відповідав за концерт… У країні 4 роки йде війна, а для людей це щось дуже-дуже далеке, навіть не всі розуміють, з ким ми воюємо».

То все ж таки це навмисна підстава і провокація чи помилка через необачність? Зараз обговорюють обидві версії подій.

За кілька днів після самого концерту, учасники бойових дій прийшли на загальні збори з цього приводу. За результатами проведення зборів написали листа до міськради з вимогою пояснити ситуацію.

У міській раді схиляються до того, що це була виключно диверсія. Її мета – дестабілізація ситуації у прикордонному місті. Перші заходи вже вжиті.

За словами секретаря Конотопської міської ради Тетяни Сизон, яка вибачається перед всіма, хто був на концерті, і особливо – перед учасниками АТО, посадові особи, причетні до інциденту, вже написали заяви про звільнення.

Правоохоронці відкрили кримінальну справу, справу внесли до ЄРДР та розслідують за частиною першою статті 161: це навмисні дії, спрямовані на розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Разом із поліцією справою займається і СБУ.