Домашня курочка VS промисловий бройлер

Українців часто лякають наявністю антибіотиків і гормонів в курятині. Причому, вважається, що домашня курятина, на відміну від промислової, в цьому плані безпечніша. Чи так це насправді, УНН вирішив перевірити в рамках власної експертизи.

Для цього 11 січня була здійснена контрольна закупівля курятини. На ринку і в магазинах було відібрано 4 зразка, від популярних брендів до домашньої курятини, вирощеної в приватному господарстві.

Зразок № 1 “Наша Ряба”;

Зразок № 2 “Чебатурочка”;

Зразок № 3 “Гаврилівські курчата”;

Зразок № 4 домашня курятина з ринку.

Далі всі ці зразки були відправлені до Державного науково-дослідного інституту на перевірку. Щоб переконатися, що ніякої підробки під час експерименту не було, УНН дає безперервне відео – не стільки інформативне, скільки підтверджуюче об’єктивний процес.

Для перевірки курятини на наявність гормонів, антибіотиків і небажаних мікроорганізмів Інституту знадобилося кілька днів.

Всі зразки виявилися без гормонів та антибіотиків. Більше того, промислова курятина нічим не відрізняється від домашньої, тому вважати її “наколотою” або “напічканою” – підстав немає.

Про це, нагадаємо, говорив недавно і педіатр Євген Комаровський. За його словами, ганятися за домашньою курятиною не варто, тим більше, якщо нічого невідомо про умови її утримання.

А ось, наприклад, фахівець з якості харчових продуктів Юлія Шумилова-Мовчан і зовсім вважає, що промислова курятина може поступатися домашній за смаковими якостями, але щодо безпеки точно виграє.

“Органічну, сільську курку варто купувати тільки в тому випадку, якщо ви впевнені в людині, яка її виробляє. У будь-якому іншому випадку купуйте бройлера, це – безпечно”, – вважає Шумилова-Мовчан.

https://www.youtube.com/watch?v=WfCI1iB1dIg

Джерело: УНН