Хутір за гривню: на Сумщині знайшли унікальний артефакт

Срібна гривня, за яку у ХII столітті можна було придбати цілий хутір з 5 або 6 хат. Сумському краєзнавчому музею подарували 5 давньоруських артефактів – це 5 срібних гривень, які знайшли у лісі на Тростянеччині. Чи схожі вони на сучасні монети та наскільки важливою є ця знахідка?

Ці скарби часів XII століття Роман Бобков та Сергій Гуцан  знайшли у лісі на Тростянеччині. Натрапили на них чи не випадково, весь цей час, а це близько 800 років, срібні гривні були майже на поверхні землі. Востаннє подібні артефакти знаходили на Сумщині у 1910 році.

«Скарб складається з п’яти пальчикоподібних за формою гривень, які належать до гривень так званого новгородського типу. Вони мають дещо іншу форму, ніж київського або чернігівського типу», – розповідає Владислав Терентьєв, директор Сумського обласного краєзнавчого музею.

Кожна з таких гривень має так звані позначки майстрів-ливарників. Це можуть бути колоподібні символи чи риски, які, за припущенням науковців, стосуються якості застосованого металу.

«Ці гривні призначалися для обслуговування  торговельних операцій. Причому, вони застосовувалися у  безмонетний період. А взагалі гривня – це таке дуже багатогранне складне поняття, оскільки вона використовувалася у значенні міри для лічби, міри для визначення ваги», – говорить директор музею.

Одна з головних цінностей цих артефактів у тому, що після передачі їх до музею,  гривні зможуть побачити усі бажаючі. Наразі давньоруські скарби ретельно досліджуються фахівцями.

«Обстеження місця знахідки показало, що вона розташована за межами будь-якого археологічного об’єкту. Найближча на сьогодні відома нам пам’ятка цього періоду, тобто періоду Давньої Русі, від місця знахідки цього скарбу віддалена на 5-6 км», – розповідає завідувачка сектору археології Сумського обласного краєзнавчого музею Лариса Біленська.

Пов’язати випадкову знахідку можна з тим, що раніше Сумщина була своєрідним перехрестям торговельних та військових шляхів.
Детальніше дивіться у нашому сюжеті: