Коронавірусний вітер: фейк-страхалка з соцмереж

Деякі компанії та групи поширили серед мешканців новину, що коронавірус розповсюджують повітряно-крапельним аерозолем, тому потрібно заклеювати вентиляційні отвори та кухонні витяжки. Дезінформацію взялись розвінчувати «По той бік новин».

Схожу дезінформацію, як і історії з полосканням горла оцтом чи використання прокладок з прополісом, можна спростувати коментарем ВООЗ:

“Хвороба може поширитися від людини до людини через невеликі крапельки з носа чи рота, які поширюються, коли людина з COVID-19 кашляє або видихає”.

Одразу стає зрозумілим, що сам вірус в повітрі не літає, а поширюється через крапельки, які потрібно вичхати, викашляти чи видихнути, і вони мають потрапити на слизову іншої людини.

На сьогодні класифікація передачі інфекційних хвороб повітрям виділяє такі два основні класи: повітряний «airborne» та крапельний «droplet». Згідно з їх характеристиками, крапельним шлях передачі називають лише тоді, коли через великий розмір крапель частинки швидко осідають з повітря і не можуть далеко розповсюджуватися.

Важливо також те, що існує ціла низка інших важливих факторів, що впливають на крапельний/повітряний шлях розповсюдження, як то: спосіб утворення (дихання чи чхання), концентрація патогенів у крапельках, густина слизу, швидкість висихання і перехід у повітряно-пилову форму, температура, вологість  і тп.

У той же час, дослідження поширення грипу показали, що, хоча може відбуватися передача через повітря, дуже мало частинок повітряного походження може переносити збудник. Науковці ж резюмують, що без міцної доказової бази ефективність політики боротьби з інфекцією на основі розміру досі залишається спірною.

Практичні дослідження розповсюдження коронавірусу HCoV-19 (SARS-CoV-2) показали наступне: у Сингапурі, досліджуючи палату трьох хворих, виявили, що змиви на меблях та сантехніці показали наявність  слідів вірусу, в аерозольних частинках вірусу не знайдено. “Вірус” осів також на вентиляційній решітці, але далі не розповсюдився.

Не перевірені експертами дослідження 35 проб показали, що у відділенні інтенсивної терапії Вуханю, стаціонарі та загальних кабінетах пацієнтів всередині клініки Renmin, в залі пацієнтів всередині тимчасового госпіталя Fangcang була невизначена або низька концентрація слідів SARS-CoV-2 в повітрі, але зразки осадження всередині відділень інтенсивної терапії та проба повітря у туалеті для пацієнтів Fangcang були позитивними. Підвищення заходів санітарної обробки сприяло знищенню слідів вірусу. Замір в громадському місці Вуханю показав невизначену концентрацію SARS-CoV-2 у повітрі.

Варто зазначити, що в Вухані шукали лише сліди РНК вірусу, а не його спроможну для інфікування форму.

Також було зроблене дослідження за розпорядженням США, яке показало, що Covid_19 залишався життєздатним в аерозолі (те, що вилітає з рота) протягом 3 годин зі зниженням інфекційного титру.

Отже, читаючи дослідження, можна зробити висновок, що Covid_19 в аерозольній формі розповсюджується ненадовго та на короткі відстані (на відстань вильоту в результаті кашлю, чхання). Тому, можете не шукати клейку стрічку, щоб заклеювати вентиляційні отвори. Краще частіше мийте руки з милом, не торкайтеся обличчя та уникайте великих скупчень людей.

Марина Тищенко