Молоко у селянських господарствах Сумщини не відповідає стандартам якості

Доволі емоційно пройшов «круглий стіл» в Сумській обласній державній адміністрації, учасниками якого стали агровиробники, заготівельники, представники молокопереробних підприємств, органі влади.

Заступник голови облдержадміністрації Микола Подопригора повідомив, що ця зустріч обумовлена двома причинами: на Сумщині знову знизилась до 3,5 гривень за літр закупівельна ціна на молоко із господарств населення, а з другого півріччя цього року ще й підвищуються вимоги до молочної сировини. Люди на селі занепокоєні цим, адже для багатьох корова – це справжня годувальниця.

Як пояснив директор обласного Департаменту агропромислового розвитку Олександр Маслак, основним фактором, що впливає на закупівельні ціни на молоко, сьогодні є його якість. А якість молока в господарствах населення відноситься до ІІ ґатунку. Використання молочної сировини такої якості заборонено для переробки в багатьох країнах світу, зокрема у країнах ЄС. Нові держстандарти передбачають наявність молока лише класу екстра, вищого та першого ґатунків.

Наразі в області нараховується 69 тис корів, з них 44 тисячі – у господарствах населення. Частка обсягів молока, яке закупають молокопереробні підприємства у населення, становить лише 30 відсотків.

Зміни держстандартів, за словами Олександра Маслака, поки що не вплинуть на обсяги закупівлі, але вже давно необхідно було вжити заходів щодо підвищення якості молока у господарствах населення. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми може бути створення сімейних фермерських господарств з використанням сучасних технологій та обладнання, потім об’єднання таких фермерів у кооперативи, отримання відповідних сертифікатів якості і у перспективі – відкриття навіть власних торговельних павільйонів. Таку пропозицію заступник голови облдержадміністрації назвав цілком слушною і реальною.

За підсумками обговорення всі погодились, що дотації з місцевих бюджетів населенню за здане молоко – це шлях в нікуди, дотації потрібні фермерським господарствам: там і охолоджувальне обладнання, і відповідно якість молока вище. А якісну сировину молокозаводи купують вже за ціною до 8 гривень за літр.

Органам влади на місцях буде доручено здійснити моніторинг діючих закупівельних організацій, підтримку створення сімейних фермерських господарств, виділення громадських пасовищ.

Заступник голови обласної ради Тетяна Головко наголосила, що всі мають докласти зусиль, щоб молочнотоварні відносини на селі не зникли, адже, за її словами, без корови немає у села майбутнього.

«А молокозаводи також мають бути зацікавлені у збереженні в сільській місцевості молочного стада», – додав Микола Подопригора і запросив керівників молокопереробних підприємств до більш конструктивної співпраці.

Джерело: sm.gov.ua