На Сумщині вимерзає озимина?

Інформацією про стан посівів озимих сортів поділився під час засідання Сумської районної аграрної палати заступник директора Інституту сільського господарства північного Сходу НААНУ Микола Собко.

Науковець зауважив, що на початку першої декади лютого спостерігалася хмарна погода з проясненнями. За цей період опадів випало до 15 мм, а температура підвищувалася до плюсових позначок. При цьому середньодобова температура повітря становила мінус 3,5 градусів за Цельсієм. Відносна вологість повітря знижувалась до 87%.

“За таких умов запаси вологи в грунті значно зросли. Подальше зниження температури повітря до -2-х градусів призвело до замерзання перезволоженого шару ґрунту. Глибина промерзання становить до 50 см залежно від способу основного обробітку ґрунту. Тимчасове потепління в середині лютого зумовило швидке танення снігу, а подальші опади у вигляді дощу – 14,8 мм та різке зниження температури повітря до 8 градусів морозу викликали утворення притертої льодяної корки в «блюдцях» і мікропониженнях рельєфу полів”, – зазначив Собко.

Шкода від притертої льодяної корки, за словами дослідника, проявляється у порушенні газообміну внаслідок низької проникності кисню та вуглекислоти через лід. Це викликає «задихання» рослин через 41 добу залягання льодяної корки. Чим товстіша корка та довший період її залягання і нижча температура повітря, тим наслідки можуть бути негативнішими.

На значній частині території області станом на лютий сніговий покрив відсутній.

“Частина листового апарату рослин ушкоджена низькими температурами і ймовірно відімре. Повне знищення кірки, і зокрема притертої, неможливе, особливо коли до закінчення зимового періоду ще залишається багато часу, і спрогнозувати синоптичну ситуацію важко”, – говорить Микола Собко.

Варіанти розвитку ситуації на полях, покритих льодяною кіркою, можуть бути наступними:

  1. Посилення морозів при відсутності снігу на льодяній кірці ще сильніше загострить ситуацію, оскільки лід у 5 разів теплопровідніший за сніг, і це може призвести до загибелі рослин уже від морозу.
  2. Випадання снігу дещо знизить силу її шкодочинності.
  3. Різке потепління призведе до танення кірки.

Критичної ситуації із зимівлею озимих культур в районі та цілком по області не відмічається, зауважують в Інституті сільського господарства. Навесні пошкоджені рослини радять удобрити.

Джерело: spec-kor.com.ua

Поділитися в соціальних мережах: