Переходь на українську: чому наша мова і досі не стала загальновживаною

Сьогодні, 9 листопада, світ відзначає День української писемності та мови.

Сучасна літературна українська мова з’явилася у XVIII столітті. Вона налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються і сьогодні. Першим твором, написаним з її використанням, вважається “Енеїда” І.П. Котляревського. Остаточно закріпив розмовну українську в літературних творах поет Т.Г. Шевченко.

З давніх-давен 9 листопада (в сучасний День писемності та мови в Україні) батьки віддавали дітей до школи, потім йшли до церкви, ставили свічку перед образом Нестора Літописця і молилися, щоб він допоміг дитині у навчанні.

У сучасному світі на День писемності та мови проводяться тематичні заходи в освітніх установах, вшановують українців, які вносять вклад у популяризацію мови, нагороджують українські видавництва. Також, починаючи з 2000 року, на національному радіо проводиться диктант для всіх бажаючих перевірити свої знання української. У цей день щорічно стартує конкурс Петра Яцика, в якому за першість змагаються знавці української мови з усього світу, а кількість учасників вимірюється у мільйонах.

За  останні 4 століття українська мова пережила безліч придушень, тому і не стала загальновживаною і загальнонародною.

Понад 4 століття в українців намагалися відібрати мову: законами, анафемами, указами, державними актами.

Документи, які зараз є у вільному доступі, а також історичні довідки засвідчують нищення української мови ще з далекого минулого.  А також – той факт, що вона за свою історію пережила дуже багато актів лінгвоциду (свідомого нищення мови як головної ознаки етносу).

Та попри всі утиски наша мова живе, розвивається, і щороку все більше людей свідомо переходять на українську. Бо це сучасно, модно і дуже-дуже красиво!

 

Поділитися в соціальних мережах: