Пластикові квіти на могилах: коли мешканці Сумщини відмовляться від цієї традиції?

У Глухові масово закуповують штучні вінки і квіти для прикрашання могилок. Наскільки це правильно, кому потрібно та які наслідки несе для екології, досліджувала журналістка видання “Неделя”.

Гонитва за штучним

Уже років десять поспіль точиться дискусія, які квіти нести на кладовище в поминальні дні: живі чи штучні.
Екологи наголошують на шкоді останніх, б’ють на сполох через забруднення довкілля. Люди слухають та роблять своє. Пластикова атрибутика живіша за живу.
Здавалось би, у цьому році, коли карантин заборонив практично всю торгівлю і закрив ринки, на могилки родичів люди понесуть живі квіти. Як виявилось, ні. Глухівчани та жителі району активно шукають шляхи, де купити штучні букети. Хтось замовив їх в Інтернеті, хтось виловлює на ринку підпільних продавців, хтось дістав телефон підприємця.

“Я накупила гарних букетиків вдома в однієї жінки, яка займалась їх продажем. Зараз у неї під двором черги збираються, усі спішать купити вінки та букети”, – поділилась з журналістом «по секрету» одна знайома.

Інша говорить, що в ці дні у двори багатоповерхівок приїжджали торговці пластиковими квітами, і люди купували по 3-5 букетів.

«Ви що, не знали?»

Чому купують шкідливий пластик?

«Знаєте, не я ту традицію придумала… Мої батьки носили віночки, і я ношу. Ці квіти поставив на могилу, і вона рік не пуста, та й кладовище таким нарядним виглядає. А за живими треба догляд. Постійно ходити туди нема часу!» – відповіла співрозмовниця.

А інша навіть розкрила сакральне значення штучних квітів:

«Ви що, не знаєте, що мертвому – мертве, а живому – живе? Так не можна ж носити на кладовище справжні квіти!»

Спитали у місцевих священників про таку заборону. Посміялись. Сказали, що в Писанії нічого не сказано про пластикові квіти. Священники наголошують, що головне – тримати могили рідних у чистоті. Є тільки одне залізне правило: молитися за померлих!

Небезпека власними руками

Кожного року кладовища весною завалені тоннами пластику. З міських цвинтарів їх машинами відвозять на полігон. Але, як зазначають екологи, то не вирішує проблему. Бо такі квіти та вінки, зроблені з пластику найнижчої якості, який дуже повільно розкладається, перетворюючись на мікропластик, який потрапляє опосередковано отрутою на стіл разом з їжею.
У селах ще гірше: люди просто спалюють пластикове сміття. Хто там задумується, що у продуктах горіння пластмас містяться дуже небезпечні речовини – (оксиди азоту, оксид сірки, феноли, токсичні діоксини, формальдегід, сполуки свинцю, ртуті), які є канцерогенами і викликають утворення пухлин, можуть впливати на спадковість.

Досвід інших міст

У Європі вже не один рік не використовують пластикову атрибутику. Німеччина цю проблему швидко вирішила штрафами. А громадяни інших країн дослухаються до закликів екологів та уряду. Так, журналіст був свідком того, як в Італії приносять вазони з живими квітами або ж букетики. До речі, їх продають на вході до цвинтаря.
Деякі міста України вже також ввели заборону на використання пластикової атрибутики. Наприклад, у Дніпрі з початку 2018 року на кладовищах такі квіти і вінки – поза законом. Тільки з одного кладовища за рік там вивозили 45 тонн пластику. На Полтавщині в одній з ОТГ у минулому році депутати одноголосно проголосували за заборону використання штучних квітів.

Моліться та шукайте альтернативу!

За великим рахунком живучість традиції цих шкідливих пластикових квітів – у дешевизні і доступності. Робили їх і раніше – з ниток, паперові, з тканини. Це був родинний бізнес, хендмейд: цілу зиму вирізали, крутили, фарбували. Торгувати яскравими пластиковими вінками стали у Глухові на початку 1990-х років, спершу привозили з Польщі (хоча там прийнято носити на могили живі квіти). Потім для християн почала працювати китайська промисловість. І за 30 років виросло покоління, яке не уявляє кладовище іншим.
Звісно, найпершою альтернативою пластиковим букетам можуть бути живі. Якщо у вас нема можливості періодично міняти їх, то посадіть на могилці різні сукуленти, барвінок, півники, конвалії, братики, нарциси, які невибагливі до погодних умов. Популярною сьогодні є петунія, яку слід насаджувати щорічно. Ще один варіант – виготовлення букетів та ікебани з природного матеріалу: гілок хвойних дерев, шишок, засушених квітів. Уже сьогодні на деяких могилах можна побачити лілейники, вічнозелені кущі.

“Ми посадили біля батьків півонію, відкопали із куща на городі. Вона гарно цвіте, а пізніше обрізуємо сухі квітки, а зелень довго залишається, усе має акуратний вигляд”, – розповідає 45-річна Олена.