Повернутися до мирного життя: як знайти роботу учасникам бойових дій?

Життя після війни. Що чекає на демобілізованих бійців у Сумах? Як їм знайти собі роботу? У центрі зайнятості запевняють, що вакансій вдосталь, а ось попит на них не високий. Тож чому військові не поспішають влаштовуватися на роботу?

На обліку  у сумському департаменті соцзахисту перебуває майже 3 тисячі учасників АТО. Для них діють пільги  та програми соціальної підтримки. Цього року з міського бюджету на це виділили 33,5 мільйона гривень. За ці кошти 160 сімей отримали пільги на оплату комунальних послуг, 600 людей отримали медичну допомогу, 1700 дітей безкоштовно харчувалися у закладах освіти.  Протягом літнього сезону планують оздоровити 200 дітлахів.

 «З бюджету виділяються кошти на оплату житлово-комунальних послуг, на технічні засоби реабілітації, психологічну допомогу учасникам АТО. Але важливим, на мою думку, також є і працевлаштування учасників АТО і повернення їх до мирного життя»,-  переконана заступник міського голови Сум Альона Дмітрєвская.

Кожен учасник бойових дій може стати на облік до Сумського міського центру зайнятості. На сьогодні там понад 2 тисячі вакансій, а у 2019 році планують збільшити цю кількість до 5 тисяч. Цьогоріч цією послугою скористались 527 учасників АТО, а працевлаштувалась лише третина. Одна з причин такої статистики – неофіційне працевлаштування та зарплата у конвертах.

Окрім вибору професій із запропонованого списку, учасники бойових дій можуть самостійно створити робочі місця шляхом отримання одноразової матеріальної допомоги для організації власної підприємницької діяльності. Цього року цією послугою скористались 28 людей.

 «Напрямки, які люди обирають для провадження бізнесу, різні: від традиційних – це надання послуг побутових, виробничих послуг, виробництво меблів, взуття, послуги будівельних покрівельних робіт, пасажирські перевезення, до майже ексклюзивних – це коли набуті військові навички адаптуються в мирний формат, наприклад аеро- фото- відеозйомка», – говорить начальник відділу інформаційно-організаційної роботи Сумського міського центру зайнятості Вікторія Прокопенко.

Демобілізовані АТОвці можуть навчатися в автошколі за кошти державного бюджету. На сьогодні 55 бійців вже проходять навчання. Також попитом користується послуга безкоштовних онлайн-курсів з вивчення іноземної мови, яка є безкоштовною для учасників АТО та членів їх родин – такі навички сприятимуть у пошуках гідної та високооплачуваної роботи. Подати заяву на працевлаштування можна також і через центр обслуговування учасників бойових дій.

 «На обслуговуванні в центрі близько 1000 осіб, з них тільки 2% заявили про працевлаштування», – говорить директор центру обслуговування учасників бойових дій та членів їх сімей Олександр Мордванюк.

Є й інші фактори, які можуть ускладнювати процеси працевлаштування. Максимальний розмір допомоги по безробіттю з 1 липня складає 7 364 гривні – таку суму АТОвці можуть отримувати, просто перебуваючи на обліку.

Загалом у цьому році за допомогою міського центру зайнятості роботу знайшли 200 військовослужбовців, а 28 відкрили свою справу. У центрі зайнятості запевняють, що на кожну вакансію навчають та попередньо готують.