«Припини гризти ручку»: як позбутися цієї шкідливої звички?

Психолог розповідає про причини виникнення такої поведінки та радить, як її позбутися.

Проблема не лише в тому, що ручки та олівці, ймовірніше, не достатньо чисті та не призначені для того, щоб перебувати у роті дитини. Йдеться, перш за все про те, що «поїдання» канцелярії – показник стресового стану, у якому перебуває школяр. Психолог Тетяна Соколова розповідає про те, що робити, якщо у пеналі учнів молодших класів – лише огризки.

Якщо дитина гризе ручки й олівці, це означає, що вона відчуває емоційне навантаження, і їй необхідно допомогти заспокоїтися. Сварити школярів за такі вчинки не варто: це лише посилить стрес і проблему.

Учні молодшої школи мають безліч завдань, тож вони відчувають, окрім інтелектуального, ще й емоційний тиск. Вони витрачають чимало сил, аби адаптуватися до своєї нової соціальної ролі, встановити дружні відносини в колективі та посісти певне місце у класі.

Потрібно звикнути до нових взаємин у сім’ї. Після початку шкільного життя між дитиною та батьками постають домашні завдання, які, найчастіше, призводять до змін у структурі відносин «батьки – дитина».

У період адаптації до школи у дитини навіть у найкращому випадку є багато причин для перенавантаження. Ситуація ускладнюється, якщо є додаткові джерела стресу, зокрема:

  • народження молодших братів або сестер;
  • переїзд;
  • конфліктні відносини між батьками;
  • надмірно суворий учитель, який постійно критикує дитину.

Для того щоб допомогти дитині, необхідно передусім проаналізувати свій емоційний стан. Не секрет, що стан мами і тата безпосередньо впливає на стан дитини. Вам буде важко допомогти своєму чаду, якщо самі знаходитесь в постійному стресі. Вирішувати питання з ручками і олівцями можна двома шляхами:


 Підхід №1
Народні методи – в дії!

Ви можете причепити на олівці та ручки спеціальні накладки – м’які гумки, які не згодяться для жування чи металеві накінечники. Або ж намазати кінчики олівців і ручок гірким гелем чи соусом. Аналогічними способами інтернет-експерти рекомендують також відучати дітей від шкідливої звички гризти нігті.


 Підхід №2
Глибинна робота для заспокоєння

Цей спосіб набагато глибинніший. Ви повинні розуміти, що, навіть якщо вам вдасться відучити школяра гризти ручки та олівці, то накопичене внутрішнє навантаження проявиться в інший спосіб. Якщо ви хочете з’ясувати причину занепокоєння вашої дитини, то необхідно проаналізувати ситуацію. На допомогу батькам, які хочуть навчити дитину розслаблятися і знижувати стрес, – різні медитації та техніки релаксації для дітей. У цьому може допомогти книга Елін Снел «Я спокійний і уважний, як жабеня», метод прогресивної релаксації за Джекобсоном, а також різні техніки ритмічного дихання для заспокоєння.


Важливо!
Виділіть дитині вільний час для активності, коли вона не повинна робити шкільні завдання або домашні справи. Нехай це буде час виключно для байдикування та відновлення сил.

Ідеальна терапія – це щира розмова з дитиною. Але тільки та, в результаті якої ви не стаєте диктатором, який читає нотації або дратується від слабини свого чада. Це повинна бути саме довірча, щира розмова.

Якщо ситуація ускладнюється, і дитина продовжує згризати канцелярію, є сенс звернутися до психолога та отримати індивідуальні рекомендації саме для вас.

Джерело: vseosvita.ua

Поділитися в соціальних мережах: