Рада попередньо схвалила зняття депутатської недоторканності

Народні депутати попередньо (в першому читанні) схвалили проект закону про внесення змін до ст.80 Конституції України, яким пропонується позбавити народних депутатів недоторканності.

Як передає кореспондент агентства “Інтерфакс-Україна“, на пленарному засіданні першої сесії Верховної Ради 9-го скликання в ніч на п’ятницю за проект закону проголосували 363 народних депутатів, 1 – утримався, проти – 0.

Коментуючи голосування фракції “Європейська солідарність” за цей законопроект лідер однойменної партії і член фракції, п’ятий президент України Петро Порошенко підкреслив, що він і його фракція віддали свої голоси “За”, оскільки вони діяли в рамках закону і їм нема чого боятися.

“Фракція “Європейська солідарність” підтримала цей законопроект у першому читанні, тому що ні мені, як п’ятому президенту України, ні “Європейській солідарності” нема чого боятися. Ми діяли в рамках закону, і мета нашого перебування у Верховній Раді IХ скликання – рух країни в ЄС і НАТО. А це і означає рівність усіх перед законом!”, – написав Порошенко в своєму акаунті в Твіттері.

Як повідомлялося, законопроект №7203 був внесений в Раду 8 скликання п’ятим президентом України Петром Порошенком.

У червні 2018 року Конституційний суд України (КС) дав висновок щодо відповідності цієї ініціативи вимогам ст.157 і ст.158 Основного закону.

Після отримання висновку КС парламент може попередньо схвалити (прийняти в першому читанні) такий законопроект не менше 226 голосами. Після цього, на наступній черговій сесії, Рада може розглядати його для прийняття в цілому. Для цього буде потрібно не менше 300 голосів парламентаріїв. Така процедура встановлена Конституцією України.

Законопроектом пропонується виключити зі ст.80 Конституції положення про те, що народні депутати не можуть бути без згоди Верховної Ради притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані, а також що їм гарантується депутатська недоторканність.

У разі затвердження в цілому конституційних змін в даній статті залишиться лише одна норма – про те, що народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання в парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

Передбачено, що закон почне діяти з 1 січня 2020 року.

У Верховній Раді 8-го скликання не розглядали ці конституційні зміни, посилаючись на те, що в своєму висновку КС звернув увагу, що, приймаючи рішення про скасування депутатської недоторканності, необхідно враховувати здатність політичної і правової системи України в разі повної відсутності інституту депутатської недоторканності забезпечити безперешкодне та ефективне здійснення народними депутатами України своїх повноважень, функціонування парламенту.

Представник партії “Слуга народу” Руслан Стефанчук напередодні вступу в повноваження Верховної Ради 9-го скликання в коментарі журналістам наголосив, що в резолютивній частині висновку Конституційного Суду до законопроекту немає ніяких зауважень, тому перешкоди його розгляду відсутні.

“29-го, думаю, проведемо перше голосування. А на початку вересня постараємося зробити те, що в Україні не могли зробити за 28 років”, – сказав Стефанчук.