РОЗСЛІДУВАННЯ: «Земельні схеми» за участі міської ради у Шостці

Стати власником неіснуючої нерухомості і отримати під неї землю у самому центрі міста: саме таку схему просто зараз провертають у Шостці. І до її завершення лишився останній крок – рішення депутатів міської ради. Вони – проти такого, але міський голова може їх примусити голосувати «правильно». Уявляєте собі?

Відеоверсія розслідування – ТУТ

Таку схему із отриманням землі в оренду, як от у Шостці, використовують по всій країні. Оформлюють право власності на нерухомість, якої в реальності може не існувати, починають її перебудовувати, отримують землю в оренду і таким чином на місці кіосків, старих дерев’яних туалетів або ж просто на пустирях по всій країні виростають багатоповерхівки, торгівельні центри, приватні споруди. Так, певно, буде і з цією ділянкою. Поки – на ній стоїть вагончик із надписом «ШИНОМОНТАЖ».

«Если по определению чисто строительному, это МАФ. Да»

Володимир Єфремов, начальник відділу містобудування та архітектури Шостки

У 2012 році Господарський суд визнає цю МАФ нерухомістю. А у 2017 році МАФ під виглядом нежитлового приміщення продають за 30 тисяч гривень. Договір оформлює нотаріус Тетяна Бурбика у Сумах.

Від того часу власником цього «ШИНОМОНТАЖУ» і є компанія «Голд-Петролеум». Її адреса – приватна квартира, а директор – Олександр Костюченко, який має ще кілька компаній, теж зареєстрованих у квартирах.

Щоправда – невідомо чиїх квартирах. Одна із компаній ТОВ «Нафта», прописана також у квартирі, от тільки про неї не знають мешканці житла. Вперше чують про компанію від журналістів. Не відповідність адреси компанії дійсності – це порушення і може бути однієї з ознак фіктивності такої фірми.

«Голд-Петролеум» із 2017 року просить у міської ради в оренду землю, на якій стоїть МАФ. Адже за документами це – нерухомість, тож її власник  має право на першочергове право оренди земельної ділянки, де розташована нерухомість. Далі, ж маючи в оренді ділянку і нерухомість на ній, компанія має можливість втілити у життя загальновідому «земельну схему». До того ж, компанія «Голд-петролеум» уже орендує одну земельну ділянку поруч із МАФом. На ній розташована заправка. А коли є дві земельні ділянки поруч у центрі міста, з’являється можливість для втілення в життя більш масштабних планів забудови.

Від такої долі місто Шостка, можливо, утримує лише одне – рішення міської ради. Депутати міськради у більшості – проти і не погоджують передачу землі в оренду компанії ще з 2017 року. Та наприкінці 2018, «Гол-петролеум» подає до суду на міськраду, і виграє справу. Суд змушує міську раду надати землю в оренду. Таке рішення обурює частину депутатів. Вони категорично проти голосування і вимагають назвати винних чиновників, які допустили таку ситуацію у правовому полі.

«Ми вимагаємо надати прізвища тих чиновників, які зробили таку авантюру. На сесію потім було винесене це питання, я виступив, сказав що кожен депутат і я особисто – це не міська рада, а я депутат міської ради, і особисто мене суд не зобов’язував виконувати рішення, тому я голосувати за це питання не буду. Бо це – ганьба! Ви розумієте, що на тому місці усі мешканці Шостки повинні побачити багатоповерховий будинок, або ще щось приватне?»

Ростислав Дуплін, депутат міської ради Шостки

Чому ж допустили таку ситуацію, коли діє правова колізія? Адже правда, згідно з законом, тепер на обох сторонах. Наш експерт певен: тут мала місце змова чиновників міськради і представника компанії-власника нерухомості.

«Есть конфликт: людей в исполкоме, которые все это дело крышевали, и горсовета, который публично выступает против этого выделения земли. В данном случае горсовет был стороной. То есть, кто-то из юристов, представляющих горсовет, написал, что все чудесно, замечательно, мы не возражаем.

Георгій Могильний, експерт із проблемних забудов

Усі крапки над «і» над розставив міський голова. І, хоч юридично ситуація зараз в руках депутатів міської ради, але ж  депутати – в руках у міського голови. Як з’ясувалося, він за потреби примушує депутатів голосувати «правильно».

«Я просто поки що не хочу їх заставлять голосувать. Якби б я захотів іх заставить, я думаю, я мог би їх заставить. Но я не хочу заставлять.

– А як би ви їх заставили?

– Ну як. Психологічно.

– Тобто ви вже заставляли депутатів психологічно?

 – Ну, інколи буває. Ви ж розумієте, не можна розслабитись і дать на волю усім депутатам, бо потім буду я винний. У цьому випадку рішення буде прийнято. Сьогодні, або через місяць,або через 2, через 3»

Микола Нога, міський голова Шостки

Врешті, перед виходом програми в ефір, нам таки вдалося зв’язатися із директором компанії «Голд-петролеум». Він запевняє – його мета відновити роботу МАФу, як шиномонтажу.

«Хочу сделать шиномонтаж нормальный! Убрать эту будку и более-менее упорядочить, одно рабочее место создать. Я больше ничего не хочу. Хочу упорядочить и документы, по этому поводу я разговаривал и общался с руководством горисполкома и всеми. Я буду действовать по закону!»

Олександр Костюченко, директор компанії «ГОЛД-ПЕТРОЛЕУМ»

Але для того, щоб відновити шиномонтаж, насправді орендувати землю не обов’язково.

 «По законодательству, реконструкция в пределах существующего фундамента проводится без документов на землю. Зачем получать землю? Для того, чтобы на ней что-то построить. Причем строить они хотят больше, чем есть, потому что им ничего не мешало сейчас, по действующему законодательству на месте этого фургончика построить себе здание. Даже не получая земли. Потому что у них есть площадь застройки 28 квадратных метров»

Георгій Могильний, експерт із проблемних забудов

Подивимось, чи вдасться центральній частині Шостки уникнути долі багатьох земельних ділянок нашої країни, які забудували по схожій схемі, використовуючи недоліки законодавства і домовленості із місцевою владою.

Альона Щербакова, журналіст проекту «(не)ПРИЧЕТНІ»