Що робити власникам пасік на Сумщині, аби бджоли не потруїлися?

Неконтрольоване застосування пестицидів, особливо на медоносних культурах, призводить до масової загибелі бджіл, які є запилювачами цих культур. Для запобігання випадків отруєння бджіл під час захисту сільськогосподарських культур необхідно дотримуватися правил, що встановлені законодавством України.

Взаємовідносини між суб’єктами господарювання та власниками бджіл регламентуються Законом України «Про бджільництво», Інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджілДержавними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДCанПіН 8.8.1.2.001-98, іншими нормативно-правовими актами.

Фізичні і юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для оброблення медоносних рослин зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку проведення робіт через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата оброблення, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Власники пасік у свою чергу повинні обов’язково зареєструватись у сільській раді, на території якої вони знаходяться, своєчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік. Після отримання повідомлення про проведення хімічного обробітку бджоляр повинен до його початку вивезти пасіку у безпечне місце або забезпечити ізоляцію бджіл у вуликах на відповідний термін токсичної дії конкретного пестициду.

Оброблення сільськогосподарських угідь проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години.

Порушення законодавства України в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність. Нехтування інтересами бджолярів, і водночас нехтування попередженнями господарників про проведення захисних заходів на сільськогосподарських угіддях може призвести до вкрай негативних наслідків: загибелі бджіл, погіршення якості меду, конфліктів, судів, адміністративної та кримінальної відповідальності.

Дотримання правил та прояв взаємоповаги один до одного є гарантом плідної співпраці сільськогосподарських підприємств та пасічників, що не лише забезпечить відсутність судових тяжб з приводу відшкодування завданої шкоди, а й принесе користь обом сторонам.

Разом з цим звертаємо увагу на наявність зручного для використання інтернет-ресурсу «GRAND EXPERT» (веб-сайт:www.grand.expert) – міжнародний моніторинг процесу хімічної обробки рослин, завдяки якому пасічники зможуть оперативно отримувати інформацію щодо обробки полів пестицидами, щоб вжити заходів і уникнути контактів бджіл з отруйними речовинами. Використання ресурсу може покращити комунікацію між сільськогосподарськими товаровиробниками та пасічниками, що стане додатковим дієвим механізмом по запобіганню отруєнь бджіл.

Джерело: apk.sm.gov.ua