Скандальна Алея Героїв: хто заробляє гроші на сльозах матерів

Алея Героїв у Сумах ще не добудована, втім вже опинилася у центрі кількох гучних скандалів. До нас звернулися матері, які поховали своїх дітей-учасників АТО на Алеї. Матусі четвертий рік поспіль віддають усі гроші, аби могили їх синів привели до ладу. Наш кореспондент Альона Щербакова розбиралася, що насправді відбувається навколо меморіального комплексу «Алея Героїв».

Валентина Вєтрова мешкає на вулиці Юрія Вєтрова – таку назву вона отримала на честь її сина. Юрій загинув у 2014 році під Дебальцевим.

Валентині зателефонували із пропозицією облаштувати могилу сина. За це просили гроші – ті, які міська рада перераховувала на особисті банківські картки як допомогу матерям. Гроші отримували три роки поспіль – і усе до копійки віддавали «благодійникам».

“Договір нам дали, ми там порозписувалися, ніхто його не читав. Ми тільки отримали гроші і одразу пішли перекинули ці гроші на фонд “Суми”, – розповідає пані Валентина.

Єдине, що тепер можуть зробити ці матері для своїх дітей, – облаштувати їх могили належним чином.

Ми хочемо, щоб на кладовищі було красиво, але там все дуже довго робиться. Оті камені перекладаються 20 раз. Ми переводимо гроші, щоб скоріше зробили цю стіну, каміння“, – говорить Валентина Галушкіна – мати загиблого героя Олександра Галушкіна.

Від міської влади матері отримували гроші не лише на облаштування могил, а й щороку додатково по 50 тисяч цільової матеріальної допомоги. Втім, віддавали і це.

“Ми вирішили, що це якийсь обман вийшов. Куди ці гроші йдуть? Немає ніякого контролю”, – ділиться Валентина Галушкіна.

У міськраді нам пояснюють: по 50 тисяч – це особиста, цільова допомога матерям на вирішення соціально-побутових питань. І це не стосується Алеї Героїв.

Проект Алеї презентували у 2015 році, тоді ж і розпочинали роботи. Очікувана вартість створення меморіального комплексу була близько 1,5 млн. гривень. Минуло три роки. Роботи досі ведуться, плитку перекладали кілька разів. Коли закінчать, досі невідомо. Міська рада не оголошувала жодного тендеру на облаштування меморіального комплексу. Усе робилося на довірливих стосунках і усних домовленостях.

На сьогодні процес облаштування Алеї триває третій рік. За цей час лише на облаштування алеї героїв виділили майже 2 мільйони 800 тисяч гривень. Додатково перераховували матері загиблих і свою матеріальну допомогу. Коштів, за офіційними звітами, витрачено за усі роки 3 мільйони 600 тисяч гривень.

Влада міста вважає, що роботи на Алеї Героїв під контролем.

“Я вважаю, що цим займаються ті люди, які користуються повагою учасників АТО і загиблих сімей. Це Олександр Такул і Вадим Дубодєлов”, – сказав Володимир Войтенко.

Аби з’ясувати усі подробиці, йдемо до благодійної організації «Громадський фонд «Суми».

На всі наші питання Вадим Дубодєлов відповідати відмовився, бо, мовляв, йому не подобається канал, і “відзначився” тим, що словесно образив кореспондентку. Олександр Такул давати коментарі також відмовився.
Таким станом справ обурені колишні учасники АТО, один з них – Владислав Вєтров. Це його молодшого рідного брата Юрія Вєтрова поховали на Алеї Героїв. Коли дізнався, що його матуся перераховує гроші благодійникам,– каже, був у шоці.

“Дубодєлов і “Громадський фонд “Суми” скористалися довірою матерів, тим, що матері готові для своїх загиблих синів лягти і самі на ці могили. Матері, якщо вони віддають гроші, ще й потрапляють під відповідальність за порушення договору. Вони віддають свої гроші, їх змушують в певний термін віддати гроші, і при цьому ще загрожують відповідальністю” – говорить Владислав.

Брат загиблого героя разом із побратимами готовий на рішучі правові дії, аби відновити справедливість. Є звернення до обласної прокуратури.

“Розпочато кримінальне провадження, відомості до ЄРДР внесено за фактом шахрайства. У ході слідства будуть перевірені відомості, викладені у заяві, і за наявності підстав особи будуть притягнуті до кримінальної відповідальності. Санкція статті передбачає до трьох років позбавлення волі”, – прокоментувала прес-секретар прокурора Сумської області Наталя Науменко.

Телекомпанія СТС готова співпрацювати із правоохоронцями і надати усі необхідні матеріали і відеозаписи, які були зібрані при підготовці цього сюжету.