Скандальний законопроект 8591 про аптеки: кому вигідно?

Сьогодні оператори фармацевтичного ринку активно обговорюють нову законодавчу ініціативу, яка передбачає кардинально нові вимоги до провадження господарської діяльності з роздрібної реалізації лікарських засобів. Йдеться про законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо забезпечення економічної конкуренції та захисту прав пацієнтів при здійсненні роздрібної торгівлі лікарськими засобами», зареєстрований у Парламенті 12 липня 2018 р. (реєстр. № 8591).

Так, про що ж законопроект? Якщо коротко, то про те, як угробити конкуренцію на аптечному ринку. І, як наслідок, зробити в аптеках ціни вище, медикаменти менш доступними, а можливість добігти до найближчої з них – спортивним досягненням. І все це в результаті монополізації ринку, хоча в назві законопроекту сказано, що мета його протилежна – боротьба за конкуренцію і права пацієнтів.

Ось що говорить глава Асоціації інвалідів-спинальників України Іван Марусевич: «Я не бачу ніякої доцільності в обмеженні числа аптек… Немає зайвих аптек ані в місті, ані в сільській місцевості. Є села, навіть в Київській області, де по одній аптеці залишилося. І чому саме 500 метрів потрібно йти до аптеки?! Ми, наша асоціація, готові звернутися з листом до профільного комітету Верховної Ради щодо недоцільності цих обмежень. Як в результаті запропонованих заходів покращиться обслуговування людей? Замість п’яти чоловік в черзі стоятимуть десять, і не кожен, хто матиме змогу дістатися до аптеки, зуміє вистояти ту чергу».

Цим же законопроектом передбачається обмеження на кількість аптечних пунктів. Зокрема, у власності фізичної особи він може бути тільки один, а у юридичної особи – до чотирьох. При цьому власники аптек повинні будуть мати фармацевтичну освіту. Але чи є на сьогодні у магістрів фармації бажання та фінансові ресурси, щоб відкрити та утримувати аптечний заклад? Зрозуміло, що завідувач аптеки, провізор обов’язково повинні мати профільну освіту. Але навіщо це бізнесмену – власнику аптеки?

Це популістський законопроект, який не вирішує нагальні проблеми фармацевтичного ринку, натомість передбачає його руйнацію невідомо з якою метою. Він напряму зачіпає інтереси власників аптечних мереж та працівників аптек.

Додамо, що Міністерство охорони здоров’я вже підтримало цей документ. Тож його прийняття Верховною Радою виглядає не таким і примарним.

За матеріалами golos-chasu.info, kievvlast.com.ua.