Соняшники з донбаського поля. У нідерландському Гільверсумі садять квіти в пам’ять про загиблих на рейсі MH17

Напередодні п’ятої річниці аварії МН17 в нідерландському місті Гільверсумі на дворі церкви священник і бургомістр висаджують соняшники. Яскраво-жовті квіти виростили з донбаського насіння, взятого з поля, на яке впали уламки збитого лайнера. П’ять років тому в небі над Донбасом загинули 15 жителів цього міста.

У Гільверсумі живе 90 тисяч осіб, всі один одного знають.

«Через п’ять років ми все ще переповнені смутком», – говорить мер Гільверсума Пітер Броертьєс.

У місцевій церкві завжди на видному місці лежить книга скорботи. Пастор Юліус Дресме запалює 15 свічок. Коли сталася катастрофа, він був у від’їзді, але, почувши новини про трагедію, негайно повернувся в місто.

Пастор церкви святого Віта Юліус Дресме

 «Я відчув сильний холод в той момент. І як ніби щось говорило мені: я повинен їхати додому. Я не знаю, чому, але я повинен їхати додому. В той момент ще не було зрозуміло, що так багато людей з Гільверсума загинуло», – згадує пастор церкви святого Віта Юліус Дресме.

Протягом наступних днів до храму щодня приходили тисячі людей, розповідає Юліус. Він каже, що ніколи раніше не бачив стільки горя. Городяни об’єдналися в біді і в бажанні допомогти один одному.

«Було багато теплоти і уваги. І так багато було людей, які намагалися хоч щось зробити. А ще було дуже багато соняшників, як нагадування про місце трагедії», – говорить пастор.

З того часу соняшники з’явилися не тільки перед церквою, а й на клумбах на перехрестях, перед вокзалом, нарешті – в самому центрі міста перед ратушею. Тут же і монумент – теж соняшники, відлиті з міді.

Томас Схансман, батько загиблого в катастрофі 18-річного Квінна, показує на мідні квіти:  «Ось тут Квінн – один. Ось тут двоє дітей з їхніми батьками. Ось ці двоє – це літня пара. І ось тут ви бачите сім’ю з п’ятьох осіб – троє дітей, і їхні батьки».

Кожна квітка символізує загиблого на «Боїнгу» МН17.

Саме Томасу Схансману австралійський журналіст передав насіння соняшників, які тепер заполонили Гільверсум. Уже кілька років він живе в Нью-Йорку, але щоліта в липні приїжджає сюди, щоб вшанувати пам’ять сина. З-за океану він продовжує стежити за перебігом розслідування катастрофи і чекає, коли і Україна, і Росія визнають відповідальність за трагедію.

Обидві країни несуть відповідальність за МН17.

Томас Схансман, батько Квінна, 18-річного хлопця, який загинув у небі над Донбасом

 «Обидві країни несуть відповідальність за МН17. Хоча просити уряд України визнати відповідальність за те, що не закрили повітряний простір, не має нічого спільного з відповідальністю росіян за вбивство 298 людей, – вважає Томас Схансман. – Але ці дві речі для мене важливі і сьогодні, через п’ять років».

У Гільверсумі добре знають останні новини про розслідування катастрофи, знають і про перші пред’явлені звинувачення. Поки у списку лише чотири імені – троє колишніх російських силовиків і один бойовик з так званої «ДНР». У Нідерландах впевнені, що судовий процес, який почнеться в березні наступного року, розкриє імена всіх причетних до катастрофи.

В офіційній версії слідства, згідно з якою малайзійський «Боїнг» був збитий ракетою з російської установки «Бук», тут мало хто сумнівається. Тепер, крім визнання політичної відповідальності, в Гільверсумі очікують справедливості і обіцяють зберігати пам’ять про 15 загиблих городян.

За ці п’ять років спонтанна ідея вирощувати соняшники переросла в традицію, а сама квітка стала чи не найбільш упізнаваним символом міста.

Джерело: Радіо Свобода

 

Поділитися в соціальних мережах: