Сумчани Vs Сумигаз: війна із монополістом

У Сумах намагаються зупинити свавілля газовиків.

ПАТ «Сумигаз» – абсолютний монополіст на газовому ринку області. Компанія  не має конкурентів та звикла вчиняти так, як вважає за потрібне.

Газова війна між споживачами та «Сумигазом» почалася ще у 2016. Люди мітингували проти встановлення загальнобудинкових лічильників. Щодня на гарячу лінію СТС надходило з десяток дзвінків від розлючених мешканців. Вони перекривали дороги, виходили на мітинги та вимагали одного: якщо вже без газового лічильника ніяк не обійтись, то нехай це буде індивідуальний прилад обліку.

Однак у загальному хаосі сумчани упустили один важливий момент: українське законодавство дозволяє встановлювати кілька варіантів індивідуальних лічильників. Однак це не про Суми. Монополісти принципово встановлюють лише мембранні лічильники.

А це сайт колег «Сумигазу» – компанія «Київгаз». Столичному монополісту ніщо не заважає встановлювати роторні лічильники газу з електронним відліковим пристроєм.

Снимокаыр

У «Сумигазі» у свою чергу роблять усе можливе, щоб такі лічильники не встановлювати.

Це на власному прикладі довів пан Володимир. За те, що пішов проти системи та намагався встановити роторний прилад обліку, йому 8 місяців тому відрізали газ. Майже всі інстанції визнали дії «Сумигазу» протиправними, антимонопольний комітет наклав на монополіста штраф. Однак газ у оселі пана Володимира так і не з’явився.

21

Весь цей час міська влада лишалася осторонь газового конфлікту, та скандал із роторним лічильником змусив  чиновників діяти.

«Зараз ми будемо звертатися до антимонопольного комітету і до «Сумигазу». Ми організуємо установку цього лічильника, тобто ми будемо як ініціатори повторного встановлення лічильника», – говорить заступник міського голови Сум з питань ЖКГ Олександр Журба.

СТС прослідкує, чи вдасться місцевій владі відстояти права пана Володимира. До того ж, після того як сюжет про роторний лічильник набув резонансу, кількість зацікавлених встановити електронний прилад обліку зросла. Тому ця історія – не остання у газовій війні.

Питання монополій хвилює і уряд. Прем’єр хоче позбавити облгази статусу абсолютного господаря.

«Ми не зацікавлені як держава, як громадяни, в тому, щоб у нас були монополісти. В тому числі і монополіст як державна компанія «Нафтогаз». Ми маємо допустити до ринку газу абсолютно всіх торгівців газу, щоб не було у нас жодного права монополії чи то в облгазах, чи то в «Нафтогазі», – заявив Прем’єр-Міністр України Володимир Гройсман.

Чи демонополізують український газовий ринок – питання відкрите. Сумчани впевнені: якщо б «Сумигаз» знав, що його можуть позбавити ліцензії, – це б дисциплінувало монополіста і дозволило економити споживачам.