Сумських пенсіонерів вчили протидіяти кіберзлодіям

На зустрічі з підопічними Сумського територіального центру по обслуговуванню пенсіонерів «Берегиня» працівники кіберполіції та відділу комунікації ГУНП області навчали літніх людей, як не стати жертвами шахраїв в умовах  технічного прогресу.

З початку нинішнього року на території Сумської області зловмисниками було вчинено 118 шахрайств, з яких більше частина – саме проти людей похилого віку. Адже пенсіонери, в силу свого слабкого здоров‘я перебувають в умовах обмеженого спілкування. І, як наслідок – потерпають від інформаційного вакууму. А це, у свою чергу, призводить до сумних наслідків, оскільки неосвіченістю літніх людей в умовах технічно-комп‘ютерного сьогодення користуються різного роду пройдисвіти і шахраї, виманюючи та  видурюючи під різними приводами у своїх жертв великі суми грошей.

«Поліція сьогодні все частіше стикається зі злочинами, коли шахраї задля заволодіння чужими грошима, активно використовують мережу Інтернет, – говорить інспектор відділу протидії кіберзлочинам в Сумській області Денис Гудков. – Основні шахрайські способи – це продаж товарів за низькими цінами, коли зловмисники прагнуть змусити покупця, що зацікавився тим чи іншим товаром перерахувати їм на рахунок гроші, а отримавши кошти, просто відключають телефон, і на зв’язок з покупцем більш не виходять, і звісно ж, ніякий товар не надсилають. Коли ж ви все-таки ризикнете замовити у приватної особи якусь річ через мережу Інтернет, то хоча б отримуйте її накладним платежем, щоб при отриманні, можна було б переконатися у справності товару  чи заявлених якостях прямо у поштовому відділенні, і в разі незгоди, просто відправити назад».

«Часто зловмисники «працюють» зі своїми жертвами під виглядом, працівників соціальних служб або Пенсійного фонду, – говорить спеціаліст відділу комунікації ГУНП в Сумській області Володимир Кузьменко. – Або ж, приходячи додому до літніх одиноких людей під виглядом представників енергонагляду чи газових служб, беруться перевіряти документи та «інспектувати» обладнання. А в цей час їх спільники швидко оглядають житло та виносять гроші і цінності».к2

Поширеною  шахрайською схемою, окрім названого, є  схема, коли зловмисники пропонували  старикам купити  по значно нижчій за ринкову ціну продукти харчування: мед, м‘ясо, молоко тощо. І після подібних візитів, як правило, у пенсіонерів зникали гроші, що відкладалися у сховок «на чорний день».

Літні люди в силу свого віку та здоров‘я найбільш вразливі, і по своїй натурі схильні вірити з дитячою безпосередністю кожному, хто викликає у них симпатію, – стверджують працівники Сумського територіального центру обслуговування пенсіонерів «Берегиня». Одні шукають спілкування, інші прагнуть недорого придбати, скажімо, продукти харчування. І всі однаково наражають себе на небезпеку бути одуреними. Тому подібні зустрічі з працівниками поліції для літніх  та одиноких людей вкрай важливі,  бо останнім розповідають про шахрайські схеми, навчають, як впізнати зловмисників, як уникнути  протиправних посягань, як захистити себе та свої статки і майно, та куди звернутися, якщо людина все ж таки стала жертвою злочинних дій.к3

Директор комунальної установи Сумський міський територіальний центр  «Берегиня» Інна Галіченко ділиться власними спостереженнями, отриманими з розмов зі своїми  підопічними: шахраї настільки вміло входять у довіру до  літніх людей, що ті самі розповідають, хто з їх сусідів, ровесників чи близьких людей має які статки, де живе чи працює,  у кого діти,  онуки, хто самотній,  коли й з ким спілкується. Тобто самі пенсіонери і є найпершим джерелом інформації для аферистів. А тому вона та її колеги не втомлюються попереджати своїх підопічних про обережність і про те, що не варто  розповідати такі речі стороннім, незнайомими особам.

Хочеться, щоб до наших порад дослухалися всі громадяни, – кажуть самі полісмени. Тож не поспішайте  віддавати свої статки незнайомцям, ким би вони вам не представлялись. Справжні працівники поліції чи банківських установ не будуть вимагати від людей грошей або інформації про їх банківські рахунки і картки. В Україні грошової реформи немає, і такі широкомасштабні заходи у найближчий час не плануються. Працівники пенсійного фонду чи соціальних служб не будуть ходити по приватних домівках і пропонувати обмін грошей. Так діють тільки шахраї. А тому будьте уважними, та бережіть себе і своїх близьких від  протиправних посягань.к4