Свято Водохреща: Не бійтеся води, пийте її, вмивайтеся, а сміливці — пірнайте в ополонку

Хрещення Господнє — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке в народі має назву Йордан, або Водохреща

19 січня — одне з найважливіших церковних свят. У цей день християни згадують подію, описану в Біблії — Ісус Христос був хрещений у водах річки Йордан. Саме під час цього обряду відкрились небеса, і Дух Святий у вигляді голуба зійшов на Ісуса, а з неба почувся голос: «Цей є Син Мій, в якому Моє благовоління». Це і було знамення про те, що Ісус дійсно є спасителем, якого всі чекали.

Опівночі перед Водохрещам вода в ріках, як вірили раніше, стає особливою. Були колись такі відважні любителі таємного, що ходили вночі на річку спостерігати це явище, але ріки в цей час, звичайно, покриті льодом, і що там під кригою робиться — невідомо. Та все ж набрана з річки опівночі перед Водохрещам вода, вірили люди, — цілюща. Вона зберігалась у «знаючих» селян за образами на випадок поранення або тяжкої хвороби.

Ще за тиждень перед Водохрещам колись парубоча громада, а пізніше окремі господарі прорубували на річці ополонку, випилювали з льоду великий хрест, ставили його над ополонкою. Біля хреста будували — теж з льоду — престол.

Вранці у церкві відбувається Богослужіння. Потім народ іде процесією на річку до хреста. Кожен несе з собою пляшку або глечик на воду. Після недовгої відправи священик занурює в ополонку хрест. Коли вже воду освячено, люди підходять до ополонки і набирають у свій посуд води.

Від найдавніших часів християнська Церква вважає освячену йорданську воду за велику святість. Її бережуть цілий рік, називаючи «водичкою-йорданичкою». Ця вода має силу очищувати і зцілювати душу й тіло людини. Йорданською водою також скроплюють оселю, щоб оминало всяке нещастя і гарно велося в домі. Деякі священики навіть переконані, що не існує ліків кращих за святу воду. Незрозумілим залишається той факт, як свячена йорданська вода не псується, не смердить, і може довго зберігатися. Кажуть, що, може, срібло помагає, яке є на багатьох хрестах у священиків.

Потім в ополонці можна купатися, змиваючи гріхи і заряджаючись здоров’ям на рік. Раніше в ополонку стрибали в першу чергу ті, хто брав участь у святочних ворожіннях і вбирався в маскарадні костюми — адже все це, з точки зору християнства, гріх.

У народі вважалося, що в ополонку («йордан») пірнає і йде назавжди вся нечисть, яка вільно розгулює по землі всі Святки.

Прикмети 19 січня:

Сни в Водохресну ніч вважалися віщими.

Великий сніг у цей день віщує хороший врожай. Ясний день, навпаки, обіцяв неврожайний рік і посушливе літо.

Якщо на Водохреща дерева вкриті інеєм, навесні намагалися сіяти озиму пшеницю в цей же день тижня – тоді врожай буде багатим.

Якщо в ніч на Водохреща видно повний місяць, то очікували повінь навесні.

Людину, яка охрестилася на Водохреща, супроводжуватиме щастя все життя.

Добрий знак – якщо у цей день обговорюють майбутнє весілля.

Взагалі будь-яка домовленість, що закінчується рукостисканням, у цей день обіцяє удачу і підтримку добрих сил. Навіть якщо не планували ніяких серйозних угод і контрактів, придумайте який-небудь договір з друзями. Удача адже ніколи не завадить.

Якщо все небо буде похмурим, то всякому хлібу родитися добре; якщо ж тільки на сході — добре вродить жито, на півдні — просо, на півночі — гречка.

Якщо цього дня ясна й холодна погода — на посушливе літо, похмура й сніжна — на рясний урожай.

Під час освячення води йде сніг — добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліба.

Якщо в цей день зоряна ніч — вродять горіхи і ягоди.

Йде лапатий сніг — на врожай.

Якщо похмуро — хліба буде вдосталь.

На Водохреща день теплий — буде хліб темний.

Джерело: «Depo»

Поділитися в соціальних мережах: