ТОП-5 питань підприємців у зв’язку з форс-мажором

Фахівці Торгівельно-промислової палати України склали перелік найпоширеніших питань під час карантину та відповіли на них. Як діяти у форс-мажорних обставинах, які документи потрібно оформити, читайте у матеріалі.

Чи визнає ТПП карантин форс-мажором?

Так, визнає. На рівні держави було прийнято зміни до ч. 2 статті 14-1 Закону «Про торгово-промислові палати в Україні».

Чи може бізнес автоматично бути звільненим від відповідальності у зв’язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин карантину?

Ні, міжнародна практика показує, що форс-мажор, в тому числі карантин, автоматично не звільняє від відповідальності. Потрібно розуміти, як ті чи інші обставини, в тому числі карантин, обмежують виконання зобов’язань.

Чи виправдовує карантин, у зв’язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин, неможливість сплати за договорами оренди?

Ні, адже за законом відсутність грошей не вважається форс-мажором. Не маючи підтвердження технічних обмежень здійснення сплати, не можна віднести неможливість сплати до форс-мажорних обставин.

Пам’ятайте, що ТПП може розглядати заяви засвідчення форс-мажорних обставин, якщо користування приміщеннями неможливо у разі обмежень з боку державної влади або заборон для суб’єктів господарювання у відповідних сферах.

Чи можливо без отримання сертифіката про форс-мажор урегулювати питання без застосування штрафних санкцій і бути звільненим від відповідальності?

Так, можливо, але за умови, що сторони внесуть зміни до договору мирним шляхом. Рекомендовано застосувати процедуру урегулювання відносин сторін за договорами шляхом укладання відповідних доповнень до договору щодо перенесення строків зобов’язань. Це автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов’язань та не потребуватиме засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ТПП або уповноваженою нею регіональною ТПП. Отримання сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) буде підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань на території України.

Також відповідними нормативно-правовими актами буде передбачено звільнення від відповідальності або ненарахування штрафних санкцій/пені у відповідній сфері діяльності, що вважатиметься нормою прямої дії, яка не потребує додаткового підтвердження.

Чи можна визнати форс-мажором припинення діяльності підприємства у зв’язку з відмовою працівників виходити на роботу в умовах карантину?

Ні, якщо держава не дала розпорядження, яке зобов’язує підприємство припинити діяльність, у тому числі через масові звільнення, така обставина не може бути засвідчена як форс-мажор.

Зверніть увагу, що у зв’язку із введеним карантином жодним нормативно-правовим актом на території України не передбачена можливість відмови у виході на роботу без оформлення відпустки, лікарняного, одержання згоди керівництва працювати за дистанційним графіком без шкоди для роботи.

Не піддавайтесь паніці та приймайте зважені рішення. Будьте уважні та перевіряйте новини на офіційних сайтах.

Марина Тищенко