Тростянецький «Круглий двір» потрапив у доповнену реальність

Садибу «Круглий двір» відсканували та зробили 3D-модель у проєкті «Кишенькова країна». Тривимірну модель розмістять на туристичних листівках доповненої реальності, які можна буде подивитися за допомогою смартфону і розробленого туристичного додатку.

Історія маєтку тісно пов’язана з історією міста Тростянець, його власники були у свій час впливовими людьми: Надаржинські, Голіцини. Перший власник маєтку у Тростянці, Тимофій Надаржинський, був придворним духовником Петра І. За вірну службу цар дарував йому землі у Тростянці, де спочатку він, а потім чотири його сини займались розвитком садиби. Один з головних їхніх здобутків – «Круглий двір».

Говорячи про манеж при садибі «Круглий двір», не можна не зазначити, що він був скоріше овальної форми. Зовні він нагадує оборонні споруди, однак за цим призначенням його так і не використали, натомість він прихистив у собі домашній цирк. Всередині була сцена для кріпацьких вистав та циркових виступів, а вздовж стін були приміщення для обслуги господарів маєтку та кімнати артистів.

Зараз садиба Надаржинських-Голіциних отримала нове життя. Громадські заходи, як от цирк та вистави, перетворили у сучасні фестивалі. Найпопулярніші з них «Стара фортеця» – історична реконструкція під стінами садиби; та «Схід-Рок» – масштабний музичний фестиваль східної України.

Схід-Рок відбувається з 2013 року прямо всередині двору, тут і сьогодні прекрасна акустика. Фестиваль тісно пов’язаний з садибою: він проходить тільки у Тростянці, організовує його Тростянецька міська рада, а на логотип фестивалю «Круглий двір».

«Найкращий сувенір – це місто, яке можна взяти завжди з собою в кишеню. Запросити у подорож, привезти клаптик спогаду, подарувати емоцію – сучасні технології творять неймовірне. Кишенькове місто – проєкт, який популяризує архітектуру міст через сувенірну AR-продукцію. Ми привертаємо увагу до руйнування історичних пам’яток, а усі оцифровані моделі віддаємо фахівцям для реставрації та реконструкції», – говорить команда SKEIRON.

Мандрувати Україною можна реально або віртуально. В одній руці – смартфон, в іншій поштівка з зображенням замку, палацу, сакральної пам’ятки, а на звороті qr-код для сканування. Усі оцифровані об’єкти будуть доступні у форматі 3D-моделей та доповненої реальності на IOS та Android в додатку «Pocket City AR» з аудіогідом української та англійською мовами. Цей додаток створено для прихильників інтелектуального та інтерактивного туризму і несподіваних відкриттів культурної спадщини.

«Кишенькова країна» – це наймасштабніше 3D-оцифрування об’єктів матеріальної культурної та архітектурної спадщини України за підтримки УКФ. Під час експедиції команда SKEIRON охопила усі 24 регіони та АР Крим зі сходу на захід і з півночі на південь і оцифрувала 40 об’єктів архітектурної спадщини.