У США розробили перший в світі онлайн-детектор брехні

Аналізуючи набір слів, алгоритм визначає брехню під час діалогу з точністю до 85-100%. Ділитися системою з правоохоронцями вчені не планують. Вони сподіваються, що цифровий детектор брехні допоможе людям розпізнати обман в інтернеті.

Святі і грішники

Більшість методів розпізнавання брехні базуються на фізіологічних показниках. Традиційні поліграфи аналізують дихання і серцево-судинну активність. Експерти намагаються виявити обман за особливостями міміки або голосу.

Група дослідників з Університету штату Флорида (США) на чолі з Хо Шуюань розробили технологію, яка розпізнає брехуна в режимі онлайн за манерою ведення діалогу.

“Система аналізує написані користувачем повідомлення і визначає, говорить він правду чи бреше”.

Дослідники створили онлайн-гру, в якій одна людина виконує роль «Святого», а друга – «Грішника». Один навмисно бреше, а другий говорить правду. В процесі вони переписуються, а алгоритм аналізує патерни підбору слів і загальний хід бесіди.

Виявилося, що «Грішники» намагаються замаскувати брехню красивими словами, але при цьому їх мова менш виразна. Вони також частіше проявляють негативні емоції і тривогу – особливо під час спілкування з тими, хто говорить правду.

“Брехуни швидше відповідають на повідомлення і частіше використовують такі слова, як «думати» і «знати», а також висловлюють впевненість, вживаюючи слова «завжди» або «ніколи».

Ті, що говорять правду, навпаки, більше сумніваються. В їх мові часто можна почути «можливо» і «напевно». Вони довше обмірковують відповідь і частіше думають послідовно, використовуючи в реченнях «тому що». Крім того, в їх фразах часто є заперечення.

На результати аналізу також впливали паузи між реченнями і його окремими частинами в чаті гри. Кожне слово отримувало тимчасову мітку – це допомогло дослідникам з точністю вимірювати заминки під час бесіди.

“Часто інтервали були настільки короткими, що співрозмовник навряд чи звернув би на них увагу. Але від штучного інтелекту цю інформацію приховати не вдалося”.

Волонтери розпізнавали брехню в повідомленнях в 50% випадків, а алгоритм – в 85-100%. Результати дослідження опублікували в журналі Computers in Human Behavior.

Поліграф для соцмереж

Хо Шуюань сподівається, що її розробка ляже в основу першого в світі цифрового поліграфа, який захистить людей від шахраїв в інтернеті.

«Онлайн-поліграф можна використовувати при пошуку романтичних партнерів, а також на таких майданчиках, як Facebook і Twitter. Можливості застосування нічим не обмежені», – зазначила Хо в прес-релізі.

Вона планує вивести розробку на ринок, але точні терміни поки не називає.

Систему американських розробників по точності перевершує програма EyeDetect, яка розпізнає брехню, скануючи очі. Для цього не потрібно закріплювати на тілі датчики – досить встановити камеру і запустити додаток на планшеті.

Джерело: hightech.plus