У Сумах відкрилась виставка «Старовинна різдвяна іграшка»

У Меморіальному будинку-музеї А. П. Чехова у Сумах відкрилась виставка «Старовинна різдвяна іграшка». Цього року пухнасте новорічне деревце надійшло від Державного підприємства  «Сумське лісове господарство» (директор – Сороколіт М. В.).

Звичай встановлення в оселях різдвяної ялинки прийшов до нас з Німеччини в XVIII ст., спочатку з’явившись у петербурзьких німців. Довго ще ялинка в Російській імперії вважалася «німецьким звичаєм». Від них ми перейняли традицію прикрашати різдвяні ялини і сосни. Вона народилася в Німеччині на самому початку XVI ст.. Спершу на гілках розміщували виключно свічки як нагадування про свічку Йосипа, з якою він ввійшов до хліву, де народилося Святе Немовля. Старовинні затискачі для кріплення різдвяних свічок на гілках можна побачити на музейній ялинці.

Вслід за свічками на різдвяних деревах з’явилися фігурки янголів і пастухів з вафель, що символізували прісні хлібці для обряду причастя. У розвиток біблійної теми в середньовіччя маківки ялин і сосен прикрашали «Віфлеємськими зірками»  – як нагадування про місце народження Ісуса Христа, а на гілки вішали справжні яблука – уособлення «забороненого плоду». До вищезгаданих предметів з часом додалися горіхи та солодощі. І такою виключно «їстівною» ялинка залишалася до середини XVIII ст., коли прикраси стають різноманітнішими: паперові квіти та зірочки, позолочені ялинові шишки і порожні яйцеві шкаралупки, біблійні та казкові фігурки з карбованої латуні.

Однак, «їстівні» іграшки не відходять у минуле, а до теперішнього часу залишаються улюбленими. Хіба що для яскравості фігурки з пісочного тіста, яблука, горішки, мандаринки згодом стали обгортати в кольорову, золоту або срібну фольгу. Як відомо, з’їсти все це дозволялось перед святом Водохреща Господнього. На музейній ялинці можна побачити старовинні бутафорські овочі та фрукти з пап’є-маше.

У 1848 р. в німецькій Тюрингії з’явилися скляні іграшки, які ввозили до Росії за дуже високими цінами. На території ж  Російської імперії їх почали виробляти в період Першої світової війни в підмосковному Клину. Там полонені німці навчили видувати кулі та намиста майстрів, що займалися виготовленням аптечного скляного посуду. На музейній виставці широко представлені намиста Клинської фабрики «Елка», яка і досі залишається єдиним в Росії виробництвом, що виготовляє подібні прикраси.

Окрім скла, іграшки робили з картону. В дореволюційній Росії був популярним «дрезденський картонаж»  – іграшки, склеєні з двох половинок випуклого тонованого картону. Взірців таких ялинкових прикрас представлено декілька. В основному, це птахи, тварини, казкові персонажі.

На музейній ялинці розвішані фігурки з вати, накрученої на дротяний каркас. Вони зображають дітей та звіряток в одязі з тканини. Вінчає різдвяне дерево прикраса у формі списа, що пов’язано з дизайном військових касок часів кайзерівської Німеччини. Списоподібні верхівки для ялинок почали робити саме там.

Виставка працюватиме до кінця січня, і кожен, хто завітає в цей час до музею зможе оглянути її з поясненнями екскурсовода.

В. Комаров

 

 

Поділитися в соціальних мережах: