У Сумах є унікальний Ботанічний сад (фото)

Провідним центром вивчення та збереження ресурсів світової флори на Сумщині є ботанічний сад Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, що є об’єктом природно-заповідного фонду області з 1973 року.
Ботанічний сад Сумського державного педагогічного універси­тету імені А.С. Макаренка, заснований у 1934-1936 р. Рішення про створення в околицях селища Оболонського (нині вул. Оболонська в м. Суми) плодового розсадника було прийнято восени 1934 року, того ж року на площі 5 га розпочалися перші роботи по плануванню території. У 1937 році ділянку розташовану на схилах правого берега р. Стрілка  передали Сумському інституту соціального виховання (пізніше реорганізованому в педагогічний інститут) для навчальної та наукової діяльності.
Тут створили агробіологічну станцію, планування території якої доручили викладачам кафедри ботаніки. Провідну роль у цьому зіграв І. Н. Литвиненко, який  запроєктував верхній дендропарк з екзотичними рослинами у регулярному стилі та нижній парк як приклад нагірних дібров лісостепової зони. Крім того, на частині території були змодельовані остепнені луки, пізніше її частково зайняли під ягідники і плодовий сад.
У 60-70-ті роки колекція ботанічного саду (у складу агробіологічної станції педінституту) значно розширилась за рахунок декоративних деревних та трав’янистих видів. Тут формується центр науково-методичних досліджень у системі підготовки майбутніх учителів біології.
Планомірні роботи по збагаченню колекції видів, що потребують охорони, розпочались у 80-х роках завдяки І. Н. Синиці та М. Г. Кричкевичу. Останній суттєво поповнив колекцію рідкісних видів рослин, зокрема орхідеями – зозулиними черевичками справжніми та багатоквітковими, 3 видами пальчатокорінників, любкою дволистою, вовчими ягодами, рододендронами. У пошуку рідкісних рослин він із власної ініціативи здійснював далекі і близькі подорожі.
Нині в колекції ботанічного саду налічується близько тисячі рослин, з-поміж яких півтори сотні є рідкісними і зникаючими. У цьому велика заслуга Миколи Григоровича Кричкевича, який, на превеликий жаль, у 1997 трагічно загинув під час однієї з чергових експедицій.
Згідно з рішенням Сумської обласної ради від 19.10.2000 р., заклад функціонує як ботанічний сад місцевого значення на площі 4,76 га.
Науково-дослідна робота тут здійснюється за такими основними напрямками:
розробка оптимальних методик культивування рідкісних видів рослин;
вивчення особливостей розмноження і поширення адвентивних видів;
інтродукція рослин, селекція та генетика.
Крім цього, ведуться дослідження в галузі агрохімії та захисту рослин.
У живій колекції рослин представлені типові та раритетні види місцевої флори, інших регіонів України, різних природнокліматичних зон. У культурі зокрема зростає близько 100 видів рослин української флори різного рівня охорони, які є представниками 33 родин. Найбільш широко представлені Лілійні – 12 видів, Жовтецеві – 12 видів, Півникові – 8 видів, Амарилісові – 4 види.
Тут можна побачити рослини пустель, степів, луків, хвойних, листяних і мішаних лісів, гірські види Карпат, Криму, Кавказу, представників флор Європи, Азії, Північної Америки, вихідців родом із Китаю, Японії та інших.
У ботанічному саду нині зростає 52 види рослин, занесених до Червоної книги України та 34 види рослин, занесених до Червоного списку Сумської області. Для їх розміщення створено спеціальну експозицію і розгорнуто діяльність по накопиченню їх садивного матеріалу для подальшої репатріації (повернення у природні місцезростання) на територіях заповідного фонду Сумщини.
В живій колекції багато видів із високими декоративними властивостями. У періоди цвітіння ці рослини та їх композиції викликають велике захоплення, зачаровують розмаїттям яскравих барв і форм, що в значній мірі сприяє естетичному вихованню, розвитку вміння бачити й цінувати красу дикої природи, схилятись перед її безмежними чудовими й витонченими творіннями, зародженню й розвитку бажання берегти природу, прагненню зберегти багатовікові її надбання. Тут можна побачити ендемічні та реліктові види рослин. У парку та фрагментах діброви на території ботсаду можна ознайомитись з видами-домінантами різних ярусів, характерних для Полісся та Лісостепу України фітоценозів, з характерними, але недомінуючими видами трав’янистих рослин; побачити адвентивні, синантропні та культивовані сільськогосподарські, лікарські, декоративні рослини тощо.
Адреса Ботанічного саду: м. Суми, вулиця 20-річчя Перемоги, 23.
Працює з 9:00 по 15:00, вихідні СБ – НД.
Вхід 20 грн (благодійний внесок).
Інформація надана співробітниками ботанічного саду.
Фото: Андрій Мозговий та Еріка Шпанцева

Поділитися в соціальних мережах: