Убивство правозахисниці Ірини Ноздровської під Києвом: реакція суспільства та версії правоохоронців

Акція протесту проти вбивства Ірини Ноздровської у Києві

Під управлінням поліції Київської області вимагали покарання для вбивць Ірини Ноздровської

Повідомлення про загибель юристки Ірини Ноздровської, тіло якої першого січня знайшли у Вишгородському районі Київської області, призвело не лише до гострої реакції у соціальних мережах. Вже на наступний день під управлінням поліції Київської області зібралося щонайменше 200 осіб, які вимагали покарати вбивць юристки, поспілкуватися із генпрокурором Юрієм Луценком та відставки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

На резонансний злочин відреагували й українські високопосадовці. Міністр закордонних справ Павло Клімкін 2 січня назвав розслідування цієї справи «викликом для держави та тестом для суспільства на здатність захистити жінок-активісток», а віце-спікерка українського парламенту Ірина Геращенко висловила у Facebook впевненість, що все суспільство чекає на оперативне та об’єктивне розкриття злочину. Про необхідність притягнути до відповідальності винних написало навіть посольство США.

Трагічна передісторія

Після того, як новина про вбивство Ноздровської стала відома широкому загалу, злочин майже одразу пов’язали з іншою справою — про загибель сестри Ноздровської Світлани Сапатинської у ДТП у вересні 2015 року. Одним із перших на це звернув увагу народний депутат Мустафа Найєм, що у своєму пості у Facebook розповів про передісторію трагедії. За словами народного депутата, сестру Ноздровської збив напідпитку племінник голови Вишгородського районного суду Дмитро Россошанський. «Попри очевидний склад злочину, родичі домагалися справедливості більше двох років», — зазначив Найєм. За його словами, Ноздровська, юрист за освітою, була активно залучена у справу та виступала у суді, через що їй погрожували з боку обвинуваченого та його родичів. У червні цього року Россошанського засудили до семи років позбавлення волі, а 27 грудня відхилили його апеляцію. Вже 29 грудня Ноздровська зникла.

Акція протесту проти вбивства Ірини Ноздровської у КиєвіАктивісти називають розслідування справою честі для України

Розслідування загибелі Світлани також було в центрі уваги ЗМІ. Так, за словами журналіста-розслідувача Дмитра Гнапа, поліція провалила експертизу щодо вживання Россошанським алкоголю та наркотиків одразу після ДТП, а друзі останнього вже нападали на Ноздровську між судовими розглядами, про що раніше повідомляли журналісти. Власне, саме медійний розголос і допоміг домогтися ув’язнення для Россошанського, розповідає у коментарі для DW адвокат Ірини Ноздровської Віталій Мацелюх, який представляв її інтереси у справі проти Россошанського. «Це була дуже складна справа, де доводилося боротися за проведення багатьох експертиз, — каже Мацелюх. — Якби все було в тихому руслі, без уваги ЗМІ, справу могли спустити на гальмах».

Головні версії

Правоохоронці розглядають чотири основні версії вбивства Ноздровської. За словами речника Головного управління Національної поліції у Київській області Миколи Жуковича, йдеться про професійну діяльність загалом, окремо — про її участь у справі щодо загибелі її сестри, хуліганство та спробу зґвалтування. Також він повідомив, що у справі Ноздровської вже опитали близько 50 осіб.

 

Акція протесту проти вбивства Ірини Ноздровської у Києві 

Лакмусовий папірець

Під час акції протесту під управлінням поліції Київсьої області була сформована ініціативна група із десяти осіб для контролю за справою Ноздровської. Громадська діячка Лілія Коваленко, яка увійшла до цієї групи, запевнила у Facebook: активісти наполягали, аби головною версією слідства була саме помста родичів Дмитра Россошанського. «Це справа честі для всієї України, це такий собі лакмусовий папірець зараз для правоохоронців», — написала активістка. За словами іншої активістки Лідії Гончаренко, у поліції також пообіцяли надати державну охорону родичам Ноздровської.

Щоправда, адвокат загиблої не поспішає підтверджувати версію, що активно розповсюджують у ЗМІ та соціальних мережах. За словами Мацелюха, він та його колеги ініціювали власне розслідування із залученням приватних детективів, і його попередні висновки дозволяють припустити, що винними у вбивстві Ноздровської можуть бути не родичі Россошанського. «Попри те, що їхню поведінку під час розгляду справи щодо ДТП, в якому загинула Світлана (Ноздровська, — ред.), інакше як нелюдською назвати не можна, може виявитися, що вони не причетні до вбивства», — зазначив адвокат, додавши, що поки що не може прокоментувати цю ситуацію докладніше.

За матеріалами dw.com

Поділитися в соціальних мережах: