Урожай плодів і ягід в Україні може скоротитися на чверть через погоду

Урожай плодів і ягід в Україні в поточному сезоні може скоротитися на чверть порівняно з попереднім через несприятливі погодні умови, вважає голова Української асоціації аграрного експорту Дмитро Крошка.

“Майбутній сезон однозначно стане менш врожайним порівняно з попереднім. Ми можемо побачити на чверть зниження виробництва в промислових господарствах зерняткових, кісточкових і ягідних культур, які традиційно вирощуються в Україні. Виробники скаржаться на дощову весну, посушливе літо, за рахунок швидких перепадів температур – град. Попереду ще два місяці, які за рахунок погодних умов будуть, як лотерея, для виробників зерняткових культур”, – повідомив він на прес-конференції в агентстві “Інтерфакс-Україна”.

За словами Крошки, урожай яблук в Україні в поточному сезоні від промислових виробників може скоротитися на 30%.

“Якщо в 2018 році ми збирали 655 тис. тонн яблук різної якості і різних сортів, то сьогодні загальний вал ми очікуємо на рівні 460 тис. тонн, що однозначно матиме вплив на весь ринок і виробництво продуктів, які є похідними”, – зазначив голова асоціації.

У 2018 році промисловці зібрали 45 тис. тонн кісточкових культур, цього року урожай може становити близько 38 тис. тонн.

“Ми очікуємо падіння виробництва традиційних ягідних культур в Україні через погодно-кліматичні умови з 26 тис. тонн до 23 тис. тонн. Поряд із цим за рахунок вступу в плодоношення суттєвих площ лохини обсяги виробництва цієї культури буде збільшено. Минулого року ми зібрали близько 3 тис. тонн цієї культури, цього року вийдемо на 4 тис. тонн, що для українського ринку є значним, і прогнозуємо, що за підсумками майбутнього маркетингового року вийдемо на зростання експорту”, – сказав Крошка.

Він зазначив, що логічним на цьому тлі буде зростання цін на весь асортимент виробленої в Україні плодово-ягідної продукції. Найбільш відчутним може стати зростання ціни на яблука, при цьому ціна на лохину може залишатися стабільною або навіть знизитися. Водночас залишається невідомим співвідношення високої і низької якості зібраного врожаю плодово-ягідних культур у структурі виробництва.

Крошка також повідомив, що в сезоні 2018/2019 експорт Україною яблук зріс у 1,6 раза – до 55,6 тис. тонн за рахунок попиту на українське яблуко, проте груш – скоротився в 1,7 раза, до 434 тонн.

Україна збільшила експорт волоського горіха за цей період на 45% – до 48,5 тис. тонн і цей показник продовжить зростання завдяки вступу в плодоношення горіха, площі під яким розширюються з року в рік.

Як зазначив голова асоціації, на скорочення експорту кісточкових культур (вишні, черешні, сливи) впливає відсутність технологій із передпродажної підготовки продукції в частині охолодження, упаковки продукції. Крім того, експорт стримує нерозвинена логістика постачання свіжої продукції кісточкових культур.

“Ми мамо серйозне падіння з експорту сливи (з 8 тис. тонн до 133 тонн – ІФ). Це пов’язано з тим, що основним ринком збуту для української сливи був ЄС, де минулого сезону місцеві виробники мали серйозні обсяги виробництва. Українські виробники не змогли конкурувати з європейськими та реалізовували сливу переважно на внутрішньому ринку”, – повідомив Крошка.

За його словами, експорт ягідних культур (суниця, малина, лохина) в сезоні 2018/2019 скоротився, що пов’язано з недостатнім забезпеченням передпродажною підготовкою для свіжих культур.