В Україні вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу

Україна сьогодні, 18 травня, відзначає День боротьби за права кримськотатарського народу і вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу.

Варто зауважити, що це відносно нові для держави меморіальні дати: День боротьби за права кримськотатарського народу був затверджений у травні 2014 року, а День жертв геноциду кримськотатарського народу — в листопаді 2015 року.

Обидві меморіальні дати пов’язані з річницею депортації кримськотатарського народу у 1944 році.

Примусове переселення кримських татар почалося 18 травня 1944 року о 3 годині ранку і тривало до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня).

Офіційною підставою для депортації кримськотатарського народу стала секретна постанова Державного комітету оборони № 5859 сс «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у нібито масовому зрадництві і масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

Наразі на державному рівні визнається, що це був акт гено- і етноциду. Зокрема, про це свідчать звинувачення цілого народу у державній зраді і застосування принципу колективної відповідальності.

За офіційними даними (так звані числа Лаврентія Берії) було депортовано 183 144 тисячі кримських татар; за татарськими джерелами — 228 500, з яких протягом перших 1,5 років померло близько 110 тисяч осіб.

Джерело: 112.ua

Поділитися в соціальних мережах: