Вакцинуватися чи ні? Чому сумчани бояться і як з цим боротися

Не дивлячись на те, що з кожним днем статистика смертності та захворюваності на Covid-19 зростає, більшість громадян і досі не наважуються вакцинуватися. В Україні щепилося понад 320 тисяч осіб, у той час, як у світі ця цифра вже давно перевалила за мільйони. Чому люди сумніваються і що їх лякає, розбиралися наші журналісти.

Вакцинуватися чи ні? Уже понад місяць це питання стоїть перед нами. Марія – одна з тих, хто не знає, чи потрібна їй доза CoviShieldу. На коронавірус вона не хворіла, і цей факт ще більше вводить дівчину в сумніви, адже вона думає, що має сильний імунітет, то й, мовляв, вакцинуватися не потрібно.

До того ж Марія не знає, якою буде реакція її організму на вакцину, і не впевнена в ефективності вакцини.

Психологи не дивуються такій реакції: пояснюють, що сумніви виникають через те, що люди часто бояться чогось нового й невідомого.

“Ми вже за цілий рік встигли адаптуватися до стану небезпеки, напруги і карантину, то навіть позитивна зміна буде нас лякати, тому що це виводить нас на новий виток, на новий етап адаптації, а ми вже і так виснажені, тому краще ми вигадаємо хибні факти, якісь певні фантазії набудуємо, міфи, будь-що, аби не змінювати нічого”, – пояснює психолог-психотерапевт Дар’я Черенщикова.

Плюс до того – потік дезінформації навколо нової вакцини також грає важливу роль. Щоб розвіяти всі сумніви, психологи радять спілкуватися з живими людьми, які вже пройшли етап вакцинування. Дивлячись на них, людина розуміє, що не все так страшно, як здається.

“Достовірна інформація, час на власні переживання, замість фантазій, і, якщо є можливість контактувати, консультуватися з лікарями, і людьми, які вже вакцинувалися, тобто щоб у нас була можливість спертися на реальність: а як це у реальних людей, які реально вже реально вакцинувалися, і тоді у нас буде менше простору для фантазій, а більше опори на дійсність”, – радить психолог.

Понад 11 тисяч жителів області вже отримали першу дозу CoviShield. Ускладнень і важких побічних реакцій у вакцинованих поки що не фіксували.

“Тяжких побічних реакцій – таких, як анафілактичний шок або алергічні реакції, на території нашої області не зареєстровані, у той же час є реакція на введення вакцини в тіло. Це підвищена температура тіла протягом доби як правило, може бути болючість у місці введення  вакцини, можуть бути болі в суглобах, загальна слабкість, але все це минає упродовж доби”, – розповідає заступниця начальника управління охорони здоров’я Сумської ОДА Галина Хомета.

У МОЗ же наголошують, що вакцинація – це один із найважливіших елементів на шляху подолання пандемії. І так, вакцинована людина теж  може захворіти, але хвороба протікатиме у легкій або й безсимптомній формі, на відміну від важких випадків, коли мова йде вже про збереження не тільки здоров’я, а й життя.

Наразі в Україні провакцинувалися майже 335 тисяч осіб із 3 мільйонів запланованих.

Детальніше дивіться у нашому сюжеті: