Ваші сусіди палять листя: що робити?

“Їхав по Обухівській трасі, по селах. Дихати немає чим. Все в диму… Селяни на городах палили то тут, то там, дере в горлі”.

Скарги на неможливість вільно дихати залишають у соцмережах багато читачів з усієї України.

Прем’єр Олексій Гончарук запевнив, що нічого “аномального у повітрі не спостерігається”, але пообіцяв розібратися у ситуації.

Чому не можна палити листя?

Листя палити не можна – це загрожує і довкіллю, і здоров’ю людині, розповіла ВВС News Україна Вікторія Рубан з ДСНС у Київській області.

За її словами, навіть невелике загоряння на городі може перекинутися на траву, а звідти – на торфовища, ліси. За кілька десятків секунд загораються гектари. Людина вже не може контролювати ситуацію.

Нещодавно у Київській області через спалювання листя горіли дачі, дерев’яні споруди, а у Баришівському районі загинуло двоє пенсіонерів.

“Через спалювання листя і трави в атмосферу викидаються шкідливі речовини – чадний газ, окис азоту, канцерогенні сполуки. Найгірше це те, що з листя при спаленні вивільняються діоксини”, – розповіла пані Рубан.

За словами ексочільниці МОЗ Уляни Супрун, під час згоряння тонни рослинних залишків у повітря вивільняється приблизно 9 кг мікрочастинок диму. До його складу входять окиси азоту, чадний газ, важкі метали та низка канцерогенних сполук.

“З тліючого листя й трави, без доступу кисню, виділяється бензопірен, що може спричинити висипання на шкірі, бронхіт та навіть онкологічні хвороби”, – говорить про шкідливість від спалення листя пані Уляна.

Крім того, при спаленні руйнується ґрунтовий покрив і всі поживні речовини, які є в ґрунті: з листям згорають зимуючі корисні комахи, руйнується ґрунтовий покрив; знищується насіння і коріння рослин; пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.

Також спалювання трави і листя збільшує промерзання ґрунту у 2-4 рази.

Покарання за спалювання листя

Спалювання листя є незаконним і тягне за собою адміністративну відповідальність. Це є порушенням низки правил у сфері благоустрою населених пунктів, порушенням закону “Про охорону атмосферного повітря”.

Так, стаття 77.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає штрафи за “самовільне випалювання рослинності або її залишків” від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тобто за такі дії можна отримати штраф від 340 до 1 360 гривень, а якщо це роблять підприємці, то від 850 до 1 700 гривень.

“Але на практиці дуже важко впіймати людину за руку і притягнути її до адміністративної відповідальності”, – визнає пані Рубан.

Так палять листя у районі Караваєві дачі

Якщо ви бачите, що листя палять, правоохоронці радять дзвонити до Нацполіції і до Державної екологічної інспекції.

Користувачі соцмереж пошируюють свої інструкції, як боротися з паліями. Там радять спочатку говорити і переконувати зупинити паління, цитувати закон “Про охорону атмосферного повітря”, “Закон про благоустрій у населенних пунктах”, потім викликати поліцію.

Проте часом історії з викликом поліції через листя завершуються нічим.

Мешканка Києва Анастасія Лукашевич, яка вже кілька днів страждає від задимлення в Караваєвих дачах, розповіла у Facebook, як викликала патруль, проте поліцейські, за її словами, дим не побачили і поїхали далі.

“Що робити, якщо поліція шлангує? Вимагати не просто прийняти виклик, а наполягати, що ви хочете написати заяву”, – радить пані Лукашевич.

Жінка подзвонила на гарячу лінію Нацполіції, де залишила скаргу на патрульних, які не покарали паліїв листя у її районі. За її словами, таких випадків чимало.

ВВС News Україна звернулася за коментарями до поліції Києва щодо викликів і штрафів за спалення сміття, але відповіді поки що не отримала. Там послались на зайнятість і запропонували повернутися до цього питання наступного дня.

Що робити з листям, якщо не палити?

Якщо в містах ще якось борються з палінням листя, то в селах майже всі його палять за звичкою, визнають у ДСНС.

Опале листя у ДСНС радять не палити, а компостувати. Коли листя перегниває, всі речовини, необхідні для розвитку рослин, повертаються до ґрунту.

В Україні є кілька прикладів переробки листя. У Сумах працює громадська організація “Нове життя старого листя”, яка переробляє опале листя на добриво. Там листя збирають і за допомогою хробаків перетворюють на біогумус, яким потім удобрюють клумби. У Миколаєві облаштували майданчик для утилізації опалого листя.

Як рятуватися від диму?

Що робити у випадках задимленості:

  • обмежити перебування на відкритому повітрі. Дітям і вагітним жінкам слід відмовитися від тривалих прогулянок;
  • тримати вікна зачиненими, особливо вночі і рано вранці. При відкритті вікон завішувати кватирки зволоженою тканиною і періодично її змінювати;
  • ввімкнути системи кондиціонування та очищення повітря;
  • проводити вологе прибирання, корисно поставити ємності з водою, щоб підвищити вологість повітря;
  • збільшити споживання рідини до 2-3 літрів на день для дорослих. Для відшкодування втрати солей та мікроелементів рекомендується пити підсолену і мінеральну лужну воду, молочно-кислі напої (знежирене молоко, молочну сироватку), соки, мінералізовані напої, киснево-білкові коктейлі.